Czym są drzewa tlenowe?Drzewo tlenowe - Oxytree to roślina o wyjątkowych właściwościach. Posiada zdolność do pochłania prawie 10 razy większej ilości CO₂ niż inne najpopularniejsze rodzime gatunki drzew liściastych, dzięki czemu pozytywnie wpływa na poprawę jakości powietrza oraz na ochronę środowiska. Jej cechami charakterystycznymi są bardzo duże liście, szybkie tempo wzrostu, zdolność regeneracji nawet po całkowitym ścięciu czy bardzo dobre przystosowanie do różnych warunków klimatycznych.
#1
Co to jest drzewo tlenowe Oxytree?
Oxytree jest odmianą drzewa liściastego z gatunku Paulownia. Powstało poprzez skrzyżowanie dwóch gatunków Paulowni: Paulownia fortunei i Paulownia elonagta.
Paulownia, jako gatunek, jest szeroko znany i wykorzystywany na świecie. Również w Polsce większość ogrodów botanicznych posiada w swojej kolekcji odmiany Paulowni. Ozdobna odmiana - Paulownia Tomentosa jest często spotykana w przydomowych ogrodach.
Oxytree różni się od innych gatunków Paulowni swoimi cechami użytkowymi: lepiej znosi skrajne warunki atmosferyczne, rośnie dużo szybciej, odpowiednio prowadzony pień ma równą, okrągłą formę, a pozyskane drewno może być wykorzystywane przez przemysł.
#2
Czym różni się drzewo tlenowe od innych drzew rosnących w Polsce?
Oxytree jest drzewem szybko rosnącym. Swoje szybkie wzrosty zawdzięcza wydajnemu wykorzystaniu procesu fotosyntezy, dzięki czemu w swojej masie wiąże duże ilości dwutlenku węgla i produkuje nawet 10 razy więcej tlenu niż inne drzewa liściaste.
Oxytree w ciągu 6 lat osiąga wysokość do 16 metrów, a po ścięciu odrasta z pozostawionego pnia. Ze względu na rozwinięty system korzeniowy, następne cykle wzrostu przebiegają szybciej i kolejne wycinki mogą odbywać się co 4 lata.
#3
Od kiedy drzewo tlenowe jest znane w Polsce?
Pierwsze, pilotażowe, nasadzenia Oxytree miały miejsce w roku 2015. Zostało wtedy posadzone kilka tysięcy roślin. Komercyjne plantacje są w Polsce zakładane od 2016 roku. Od tego czasu każdego roku zakładane jest kilkadziesiąt nowych plantacji, a do ogrodów trafia w każdym sezonie kilka tysięcy sadzonek.
#4
Czy są prowadzone badania nad drzewami tlenowymi w Polsce?
Badania nad Oxytree są prowadzone od 2016 roku. Są to niezależne badania wykonywane przez naukowe placówki w całej Polsce, które dotyczą sposobów uprawy w różnych warunkach, wpływu drzew na środowisko, jakości drewna, możliwości wykorzystania biomasy w energetyce. W załączeniu przykłady raportów z prowadzonych badań:
#5
Dlaczego drzewo tlenowe produkuje więcej tleniu niż inne drzewa?
Oxytree jest szybko rosnącym drzewem, które jest w stanie pobrać i związać więcej dwutlenku węgla niż inne gatunki drzew. Dodatni bilans pochłaniania CO2 i wydzielania O2 występuje tylko wtedy, kiedy biomasa rośnie. Na skutek fotosyntezy C4 lepiej go wykorzystuje, a tym samym produkuje więcej tlenu. Należy pamiętać że w fotosyntezie pochłanianie CO2 i wydzielanie O2 jest w proporcji 1:1
#6
Dlaczego drzewo tlenowe Oxytree tak szybko rośnie?
Szybki wzrost Oxytree związany jest z prowadzeniem fotosyntezy C4 i większymi zdolnościami do wiązania dwutlenku węgla, co sprzyja przyrostowi biomasy. Większość roślin, aby nie tracić wody zamyka aparaty szparkowe. Wiążę się to z brakiem możliwości pobierania dwutlenku węgla co skutkuje zatrzymaniem fazy ciemnej fotosyntezy. Rośliny wykorzystujące ścieżkę fotosyntezy typu C4 wykształciły mechanizm pozwalający na zamknięcie aparatów szparkowych. Związany jest on z ograniczeniem utraty wody, i jednocześnie przeprowadzaniem sprawnie procesu fotosyntezy. Dzięki temu rośliny są w stanie osiągać większe przyrosty nawet w niesprzyjających warunkach.
#7
Czy drzewa tlenowe są nieinwazyjne?
Oxytree nie jest drzewem inwazyjnym. Gatunki, z których skrzyżowano Oxytree nie są ekspansywne, a dodatkowo same nasiona Oxytree są bezpłodne. Oznacza to, że Oxytree nie rozmnaża się generatywne, czyli przez nasiona, ani wegetatywnie, czyli przez różne części rośliny matecznej (kłącza, bulwy). Dzięki temu mamy pewność, że Oxytree rośne tylko w tym miejscu w którym zostały posadzone sadzonki. Obecność drzew Oxytree w żaden sposób nie ogranicza sąsiednich upraw. Nie stwierdzono negatywnego wpływu Oxytree na zdolności wzrostu innych roślin na terenach, na których rosną Oxytree.
#8
Czy drzewo tlenowe Oxytree jest genetycznie modyfikowane?
Oxytree nie jest drzewem genetycznie modyfikowanym. W procesie produkcji nie doszło do zmiany w genie roślin. Odmianę te otrzymano poprzez zastosowanie, znanego od wielu lat w przyrodzie, krzyżowania w obrębie jednego gatunku. Dzięki temu otrzymano roślinę, która odziedziczyła najlepsze cechy swoich rodziców.
#9
Czy drzewa tlenowe nie wyjaławiają gleby?
Plantacja Oxytree, jak każda uprawa, do wzrostu potrzebuje składników pokarmowych zawartych w glebie. Jednak, ze względu na to, że należy do grupy roślin wykorzystujących fotosyntezę typu C4, pobór składników z gleby jest mniejszy niż to ma miejsce u innych roślin. Dodatkowo Oxytree pobiera składniki z głębszych warstw gleby, z których rośliny rolnicze nie są w stanie skorzystać ze względu na krótki system korzeniowy. Plantacje Oxytree są nawożone, a więc dostarczamy składników odżywczych glebie, które zostały pobrane przez rośliny.
#10
Gdzie i kiedy można sadzić drzewa tlenowe Oxytree?
Plantacje Oxytree sadzimy na terenach rolniczych spełniające wymagania roślin. Teren musi być nasłoneczniony, z wodą gruntową poniżej 2 metrów. pH gleby musi mieścić się w przedziale 5,5-8,9. Głazy lub skała macierzysta powinna znajdować się poniżej 6 metrów. W przypadku sadzenia Oxytree w ogrodzie, w celach ozdobnych, należy dodatkowo wziąć pod uwagę szybki wzrost drzewa i zapewnić mu odpowiednią ilość przestrzeni dookoła. Optymalny okres dla sadzenia Oxytree rozpoczyna się po ostatnich wiosennych przymrozkach, tzw. „ zimnych ogrodnikach” czyli ok. 15 maja, a kończy w ostatnim tygodniu lipca. Rośliny sadzone w tym okresie mają wystarczająco dużo czasu, aby wykorzystać cały okres wegetacyjny, dobrze się ukorzenić i zdrewnieć przed zimą.
#11
Dlaczego Bank zdecydował się na tworzenie plantacji drzew tlenowych?
Bank BNP Paribas angażuje się w wiele aktywności na rzecz poprawy klimatu. Od 2017 nie angażujemy się w finansowanie nowych projektów węglowych. A równocześnie wspieramy inwestycje w odnawialne źródła energii - już tysiące rodzin dzięki naszemu kredytowi ratalnemu korzystaj z produktów fotowoltaicznych. Poza tym angażujemy się w wiele innych aktywności – sadzimy łąki w przestrzeniach miejskich, sprzątamy lasy, mamy pasieki miejskie w Warszawie i w Rudzie Śląskiej, które są domem dla 450 tys. pszczół. "Wielkie ogrody tlenowe" to kolejna aktywność na rzecz klimatu, zwracająca uwagę na problem rosnącej emisji dwutlenku węgla do atmosfery oraz na nielegalną wycinkę lasów.
#12
Kiedy i gdzie będą powstawały "Wielkie ogrody tlenowe"?
Wielkie ogrody tlenowe będą powstawały w formie zorganizowanych plantacji rozlokowanych w kilku miejscach w Polsce. Będą powstawały na nieużytkach lub terenach o słabiej jakością gruntu, na których nic teraz nie rośnie. Ich sadzenie będzie miało miejsce od maja 2020 roku. O nowych szczegółach będziemy informować na bieżąco.
BNP Paribas Bank Polska Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie przy ul. Kasprzaka 2, 01-211 Warszawa, zarejestrowany w rejestrze przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000011571, posiadający NIP 526-10-08-546 oraz kapitał zakładowy w wysokości 147 799 870 zł w całości wpłacony. |
Nota prawna © BNP Paribas 2024 |