Bank zmieniającego się świata

10 przykazań inwestującego w fundusze

10 przykazań inwestującego w fundusze

1. Ustal horyzont czasowy i określ cele jakie chcesz osiągnąć.

Jeśli będziesz wkrótce potrzebować gotówki (kilka miesięcy do 3 lat) wybierz fundusze bezpieczne (np. obligacyjne), jeśli planujesz długoterminowe lokowanie pozwól sobie na bardziej ryzykowne produkty (fundusze akcyjne, towarowe). Gwałtowna potrzeba wycofania gotówki może spowodować, że zrobisz to w najgorszym możliwym momencie.

2. Zapoznaj się z rodzajem i profilem funduszu, w który chcesz inwestować.

Czytaj, szukaj i pytaj. Musisz poznać i zrozumieć strategię zarządzania, opłaty i skuteczność zarządzających. Taka wiedza buduje zaufanie. Dlatego zanim podejmiesz decyzję o wyborze funduszu śledź kursy, monitoruj wyniki i porównuj na tle konkurencji – zbyt duże odchylenia mogą być sygnałem ostrzegawczym.

3. Dopasuj rodzaj funduszu do swojej wrażliwości na ryzyko.

Sprawdź, ile wyniosły w przeszłości największe procentowe spadki wyceny od szczytu do dołka w wybranym funduszu. Musisz to wiedzieć, by uświadomić sobie i zaakceptować mentalnie, że podobny scenariusz może się powtórzyć. Pamiętaj, że może być jeszcze gorszy.

4. Zarządzaj ryzykiem dywersyfikując portfel.

Zamiast wrzucać wszystkie środki do jednego funduszu podziel je na części, przeznaczając na zakup jednostek różnych funduszy.

5. Historyczne, szczególnie wysokie stopy zwrotu funduszu nie są gwarancją podobnych wyników w przyszłości.

Rynki finansowe są kapryśne. Fundusz, który przoduje w danym roku, w kolejnym może być w ogonie, dlatego lepiej na bieżąco jest śledzić, kto zarządza Funduszem i jaka jest polityka inwestycyjna.

6. Urealnij swoje oczekiwania.

Spadki wartości są naturalnym procesem. Po to założyłeś horyzont czasowy inwestycji oraz określiłeś akceptowane ryzyko.
W trakcie bessy nie trać głowy, pamiętaj, że kupiłeś ryzyko i potencjalny zysk, a nie komfort i stabilność. Jeśli nie dajesz sobie
z tym rady, wybierz inny, bezpieczniejszy sposób inwestowania.

7. Utrzymuj dystans wobec reklam, podpowiedzi i obietnic sprzedawców funduszy i doradców finansowych.

Ich cel to sprzedaż jednostki uczestnictwa czy certyfikatu. To ty podejmujesz decyzje zarabiasz albo tracisz, nie doradca. Poza tym miej świadomość, że nawet wybitni specjaliści nie zawsze są w stanie przewidzieć kierunku ruchów rynku w przyszłości.

8. Nie wpadaj w pułapkę euforii widząc wysokie wyniki funduszy w ostatnich 2-3 latach.

Często zdarza się tak, że dobre wyniki przyciągają zbyt wiele świeżego kapitału, co prowadzi do spadku efektywności zarządzania lub po prostu kończy się dobra koniunktura na rynku. Euforia jest złym doradcą, tak samo jak strach przed stratą. Nie wpłacaj od razu całości kapitału, lecz podziel go lepiej na części i inwestuj regularnie partiami.

9. Kupuj tanio, sprzedawaj drogo.

Miej świadomość, że największe wpływy pieniędzy do funduszy następują na szczytach giełdowej hossy, najniższe w dołkach bessy. Pamiętaj również, nawet najlepszy zarządzający miewa gorsze lata.

10. Nie spekuluj jednostkami funduszy, polując na dołki i górki.

Jak wskazują liczne statystyki, takie działania znacznie pogarszają wyniki w stosunku do pasywnej inwestycji długoterminowej, wymuszając przy okazji konieczność zapłaty podatku, jeśli spekulacja nie odbywa się wewnątrz funduszu „parasolowego”. Ponadto z każdą transakcją zakupu związany jest koszt. Lepiej inwestować, dokładając systematycznie nawet małe kwoty, niż liczyć na szybkie zarobki.

Autor: THINKTANK, 14.12.2018 r.

POPRZEDNI ARTYKUŁ

Blockchain

Blockchain

08-12-2018 Blockchain – łańcuch bloków – to zdecentralizowany i niezmienialny zapis aktywów oraz transakcji zebranych w bloki informacji.

Czytaj więcej

NASTĘPNY ARTYKUŁ

Jak zaplanować emeryturę?

Jak zaplanować emeryturę?

15-12-2018 Zaplanuj, jak chciałbyś żyć na emeryturze. Pomyśl o wydatkach ekstra/dodatkowych, jak zwiększone rachunki np. na dom letniskowy czy…

Czytaj więcej