5 faktów na temat suszy w Polsce
Według naukowców od kilku lat zmagamy się z kryzysem klimatycznym. Konsekwencją tego jest m.in. susza, którą można zaobserwować również w Polsce.
Jakie czynniki wpływają na suszę? M.in:
- Wzrost średnich temperatur- temperatury w Polsce są coraz wyższe, nie tylko latem, ale również zimą.
- Mniejsza częstotliwość opadów – opady są dużo bardziej intensywne, gwałtowne i rzadsze niż jeszcze 10 lat temu przez co suche podłoże nie nadąża z wchłanianiem wody, która szybko ucieka, nie nawadniając gleb.
- Mała ilość śniegu – w Polsce środkowej brakuje pokrywy śnieżnej już siódmy rok z rzędu. Dzięki opadom śniegu gleba, w tym tereny rolne były nasiąknięte wodą. Powoli topniejący śnieg zasilał nie tylko gleby, ale również rzeki, jeziora i wody podziemne
- Niskie zasoby wody – w Polsce na jednego mieszkańca przypada niemal trzykrotnie mniejszy zasób wody niż średnia w Europie. Wynika to z osuszania bagien i mokradeł po wojnie, które magazynowały wodę w glebie.
- Ingerencja człowieka w regulację rzek, prostowanie koryt czy zwężanie dolin rzek – przez takie działanie woda nie pozostaje w krajobrazie tylko spływa do głównych rzek i dalej do morza.
Czy zabraknie wody w kranie? Jak susza przekłada się na ceny produktów spożywczych? W jaki sposób susza wpływa na energetykę? Na te i inne pytania odpowiada Rafał Masny w nagraniu „Dlaczego jest Susza skoro pada deszcz?” ↓