Jakie zobowiązania podlegają konsolidacji?
Konsolidacja kredytów polega na połączeniu zobowiązań (wszystkich lub tych wybranych) w jeden kredyt konsolidacyjny – a zarazem jedną, często niższą ratę. Dowiedz się więcej – przeczytaj, jakie rodzaje kredytów możesz skonsolidować i co warto wiedzieć przed złożeniem wniosku w banku.
Artykuł ma charakter reklamowy i zawiera odnośniki do produktów Banku BNP Paribas. Artykuł dotyczy kredytów dla klientów indywidualnych – konsumentów.
Kredyt konsolidacyjny – co to za rodzaj zobowiązania?
Kredyt konsolidacyjny jest kredytem gotówkowym. Bank udziela go na spłatę innych zobowiązań, takich jak pożyczki, inne kredyty gotówkowe, raty za samochód itp. Dzięki takiemu rozwiązaniu, zamiast opłacać kilka rat do różnych instytucji, płacisz tylko jedną do banku, który skonsolidował zobowiązania wskazane przez Ciebie – np. do Banku BNP Paribas. Jak to dokładnie działa?
Bank udziela Ci nowy kredyt, przeznaczony na spłatę konsolidowanych zobowiązań. W przypadku ich całkowitej spłaty, spłacasz tylko nowe zobowiązanie – czyli kredyt konsolidacyjny. W przypadku kredytu konsolidacyjnego udzielonego w Banku BNP Paribas (RRSO 11,57%) warunkiem skorzystania z kredytu jest spłata ze środków kredytu przynajmniej jednego zobowiązania spoza BNP Paribas Bank Polska S.A.
Możesz samodzielnie zdecydować, które zobowiązania połączyć i zamienić w jedno. Nie musisz konsolidować wszystkich kredytów, pożyczek czy kart kredytowych.
Co istotne – bank sam spłaca te zobowiązania ze środków z kredytu konsolidacyjnego. Ty, jako klient, nie otrzymujesz żadnych środków na konto (chyba że dodatkowo zawnioskujesz o środki na dowolny cel – wszystko zależy jednak od Twojej indywidualnej sytuacji i od oferty banku).
Sprawdź warunki kredytu konsolidacyjnego w Banku BNP Paribas →
Jakie kredyty mogą podlegać konsolidacji?
W Banku BNP Paribas kredyt konsolidacyjny przeznaczony jest na spłatę innych zobowiązań bankowych lub tych zaciągniętych w SKOK-ach (Spółdzielczych Kasach Oszczędnościowo-Kredytowych).
Konsolidacji w Banku BNP Paribas podlegają:
- kredyty gotówkowe,
- pożyczki gotówkowe,
- kredyty ratalne,
- kredyty w rachunku bankowym,
- karty kredytowe,
- kredyty samochodowe.
Nie możesz natomiast skonsolidować:
- kredytów mieszkaniowych,
- pożyczek hipotecznych,
- kredytów związanych z finansowaniem działalności gospodarczej,
- innych kredytów konsolidacyjnych.
Sprawdź minimalny i maksymalny okres konsolidacji w Banku BNP Paribas
Jakie warunki należy spełnić?
Ostateczna decyzja w sprawie przyznania oraz warunków kredytu zależy od banku. Bierze on pod uwagę m.in. Twoją ocenę zdolności kredytowej (przeprowadzonej na podstawie informacji i dokumentów, które mu dostarczysz).
Źródła dochodów akceptowane przez bank
Podczas wnioskowania o konsolidację kredytów musisz udokumentować swoje źródła dochodu. Mowa tu oczywiście o dochodach akceptowanych przez bank. W przypadku Banku BNP Paribas są to: umowa o pracę na czas określony lub nieokreślony, umowa zlecenie, prowadzenie działalności gospodarczej, renta, emerytura lub zasiłek przedemerytalny, prowadzenie gospodarstwa rolnego, praca za granicą.
Jakie są zalety konsolidacji i czy warto skorzystać z tego rozwiązania?
Konsolidacja kredytów to rozwiązanie, które pomaga lepiej kontrolować domowy budżet. Kilka zobowiązań w różnych instytucjach, odmienne warunki i terminy spłat, a do tego raty różnej wysokości mogą przytłoczyć i sprawić, że straci się panowanie chociażby nad terminami spłat. W natłoku codziennych obowiązków nietrudno o przeoczenie daty płatności. Dzięki kredytowi konsolidacyjnemu pamiętasz wyłącznie o jednej racie, a nie o wielu.
Zanim zdecydujesz się na zaciągnięcie kredytu konsolidacyjnego, przeanalizuj swoją sytuację finansową, potrzeby i możliwości. Uważnie przyjrzyj się też ofertom kredytów i wybierz najlepszą opcję kredytu konsolidacyjnego.