Bank zmieniającego się świata

BNP Paribas Green Film Festival 2021. Kategoria: Najlepszy film fabularny

BNP Paribas Green Film Festival 2021. Kategoria: Najlepszy film fabularny

W tym roku o tytuł najlepszego filmu fabularnego powalczy aż jedenaście produkcji z dziewięciu krajów. W tym między innymi z Chin, Iranu i Macedonii. Wszystkich fanów długometrażowych produkcji zachęcamy do obejrzenia nominowanych filmów fabularnych. Tegoroczne produkcje są naprawdę mocne i równie mocno dają do myślenia.

Pokazy nominowanych filmów odbędą się w dniach 15-22 sierpnia podczas 4.BNP Paribas Green Festival w Krakowie. Program festiwalu znajdziesz TU

Filmy będą dostępne także na platformie VOD Green Festival >>> https://vod.greenfestival.pl

Poniżej lista nominowanych produkcji w kategorii: Najlepszy film fabularny:

 

1. „Matka Natura” reż. Natalia Shaufert.

Mołdawianie są dumni ze swojej gościnności, a Pasza i Aleksander nie są wyjątkiem. Para w średnim wieku przygotowuje tradycyjną ucztę dla swojej siostrzenicy Olgi i jej męża Ivana, którzy po czterech latach pobytu w USA przyjeżdżają do domu. Kiedy gospodarze zdadzą sobie sprawę, że ich goście przeszli na weganizm i nie będą jeść nic ze stołu, świętowanie staje się jatką.

Zobacz zwiastun:

2.  „Czerwona fasolka”, reż. Yu Chen

Człowiek cierpiący na zaburzenia obsesyjno-kompulsywne i zmuszony do migracji w kosmos tęskni za matką i ojczyzną. Jednak jedyną odpowiedzią na jego wezwanie do matki jest niekończący się zajęty ton.

 

3. „Radde”, reż. Ali Lavarimonfared

Morze umiera, a rybak próbuje je uratować…
Film, napisany i wyreżyserowany przez Ali Lavari-Monfared, opowiada historię rybaka, który stara się ocalić morze w pojedynkę.
Jedynym aktorem w filmie krótkometrażowym jest Mehdi Makkarian.

Zobacz zwiastun:

4. „Tonący statek”, reż. Ivan Dubrovin

Wysoko nad chmurami leci wielki sterowiec-miasto. Jednak jeden z balonów, które trzymają miasto, traci powietrze. Dlatego sterowiec tonie. Wszyscy tamtejsi mieszkańcy o tym wiedzą, ale starają się to ignorować i kontynuować swoje codzienne obowiązki. To współczesna bajka o dziewczynie, która pragnie zmian i opowieść o miłości, ułożona w pociągający, komiczny styl wizualny.

 

5. „Flora”, reż. Karolina Monwid-Olechnowicz

Krótka historia, która skupia się na czułym połączeniu ciała z naturą, nawiązuje również do zmian klimatycznych, choć w głównej mierze jest alegoryczną opowieścią o izolacji oraz mikro i makro wewnętrznym świecie. Otwarta narracja o zachowaniu stanu umysłu.
Reżyserka zainspirowana cytatem M. Heideggera z „Rozmowy na polnej drodze” , iż „Przeczuwanie przynosi więcej owoców niż rzekome zbyt pewne siebie widzenie”- zrealizowała historię w duchu dokumentalnego doświadczania, otaczającej ją rzeczywistości.

Zobacz zwiastun:

 

6. „Przyjemność z zabijania robali”, reż. Leonardo Martinelli

W najbliższej przyszłości kryzys klimatyczny osiągnie nieodwracalny punkt. Zakonnica i ksiądz spotykają się, aby porozmawiać o zniknięciu owadów.

Zobacz zwiastun:

 

7. „KO2NIEC”, reż. Jesko Thiel

David jest zszokowany, gdy dowiaduje się, że z powodu skutków ubocznych zmian klimatycznych ludzkości zostało tylko kilka tygodni z wystarczającą ilością tlenu. Jak dotąd uwięziony w machinie codziennego życia, musi sam przekonać się, jak chce spędzić cenne ostatnie dni swojego życia.

Zobacz zwiastun:

 

 

8. Ważniejsze rzeczy

Tragikomedia krótkometrażowa o kryzysie klimatycznym i naszej niezdolności do robienia zawsze „tego, co słuszne” dla świata.

9. Zielony Pinokio

Pinokio był zmęczony byciem marionetką w Krainie Zabawek. Życie bez odpowiedzialności, bez zasług, bez szacunku dla środowiska, w którym żyje i bez myśli o przyszłości uczyniło z niego osła. Postanowił spotkać się z Geppetto i znaleźć sposób na powrót do ludzkiej postaci.

 

10. Pomiędzy

To historia nakręcona podczas pandemii COVID 2020.
Porusza najważniejszą kwestię naszych czasów, zmiany klimatyczne. Historia jest opowiedziana w bardzo poetycki, artystyczny sposób, w przeciwieństwie do większości pozostałych filmów na ten temat.

Zobacz zwiastun:

 

11. Polowanie na jelenie

Współczesna satyra na arystokrację, rywalizację i zagładę, zaczerpnięta z muzycznej ciekawostki z XVI wieku o królu zabijającym dla sportu. Brytyjski zespół wokalny I Fagiolini śpiewa „La chasse Janequin” (1537), wraz z polowaniami na efekty dźwiękowe, i gra rodzinę królewską zdeterminowaną, by rządzić niepodzielnie.

Zobacz zwiastun:

POPRZEDNI ARTYKUŁ

BNP Paribas Green Film Festival 2021 – program

BNP Paribas Green Film Festival 2021 – program

W dniach 15-22 sierpnia Kraków będzie stolicą filmów ekologicznych. W tym czasie  w festiwalowych kinach zaprezentowanych zostanie kilkadziesiąt produkcji na…

Czytaj więcej

NASTĘPNY ARTYKUŁ

BNP Paribas Green Film Festival 2021. Kategoria: Najlepszy reportaż

BNP Paribas Green Film Festival 2021. Kategoria: Najlepszy reportaż

Reportaż to jeden z trudniejszych sposobów pokazywania rzeczywistości. Z definicji obiektywny i rzetelny. Zadaniem autora reportażu jest opowiedzenie historii bez…

Czytaj więcej