Bank zmieniającego się świata

Innowacje i startupy

Innowacje i startupy

Innowacja w gospodarce oznacza proces stworzenia nowych produktów, usług lub ulepszenie już działających, a także poprawę procesów technologicznych bądź systemów organizacyjnych.

Innowacją może być:

  • nowa rzecz/usługa
  • nowa metoda produkcji
  • znalezienie niszy rynkowej
  • pozyskanie nieznanych dotąd surowców, materiałów
  • szerzej – reorganizacja gałęzi gospodarki

Innowacje technologiczne odnoszą się do nowych technologii – cyfrowych, czyli wszystkiego co jest nowością lub udoskonaleniem, a nie może zostać stworzone przy pomocy metod konwencjonalnych. To najczęściej oprogramowanie, które adresuje nowe zakupy, potrzeby, usprawnia życie, ale też procesy biznesowe takie jak księgowość, logistykę, magazynowanie.
Innowacjami zajmują się działy R&D (research and developement), poszukiwań i rozwoju w firmach lub startupy.

Startup to nowo założony biznes, z potencjałem szybkiego wzrostu. Najczęściej to firma technologiczna. Startup pracujący
w branży finansowej nazywany jest fintechem, od angielskich słów financial i technology. W tym obszarze gospodarki można też spotkać się z insurtechem – od insurance i technology. Tu chodzi o młodą firmę z branży ubezpieczeń, która jest alternatywą dla tradycyjnych usług ubezpieczeniowych.

Bank BGŻ BNP Paribas wypracował Kodeks Współpracy ze Startupami – który jest zachętą dla początkujących firm do współpracy z Bankiem i platformą pozyskiwania nowoczesnych rozwiązań technologicznych, celem cyfrowej transformacji Banku.
Startupy rozwijane są też przez instytucje państwowe. W Polsce odbywa się to poprzez program wsparcia startupów w ramach Polskiego Funduszu Rozwoju – https://www.startup.pfr.pl/pl/. Dysponuje on budżetem 640 mln zł na 2018 rok.
Wiarygodnych informacji o polskich startupach oraz ich ekosystemie (czyli środowisku biznesowym – luźnych sieci zależności) można szukać na http://startuppoland.org/.

Autor: THINKTANK, 06.12.2018 r.

POPRZEDNI ARTYKUŁ

Giełda Papierów Wartościowych: jak to działa?

Giełda Papierów Wartościowych: jak to działa?

Na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie S.A. (GPW) notowanych jest 471 spółek, z czego 11 proc. stanowią spółki zagraniczne.

Czytaj więcej

NASTĘPNY ARTYKUŁ

Rundy inwestowania </br> w startupy

Rundy inwestowania
w startupy

07-12-2018 Pozyskiwanie pieniędzy przez startupy jest usystematyzowane do rund, które różnią się wielkościami wkładu finansowego inwestora. Klasyfikacja wywodzi się…

Czytaj więcej