Bank zmieniającego się świata

Czy pracownicze Plany Kapitałowe są sposobem na bezpieczeństwo finansowe Polaków?

Czy pracownicze Plany Kapitałowe są sposobem na bezpieczeństwo finansowe Polaków?

Już w połowie 2019 r. pierwsi pracownicy będą mogli przystąpić do Pracowniczych Planów Kapitałowych (PPK)¹. Choć projekt jest relatywnie świeżym pomysłem, prace nad nim są już na ostatniej prostej. W sondażu przeprowadzonym przez Polską Izbę Ubezpieczeń, ponad 65 proc. ankietowanych pozytywnie oceniło projekt Pracowniczych Planów Kapitałowych².

Projekt rządu zakłada wprowadzenie powszechnego i dobrowolnego narzędzia oszczędzania, które umożliwiłoby ponad 11 mln pracujących Polaków odłożenie dodatkowych środków emerytalnych. Jego innowacyjność kryje się w sposobie gromadzenia pieniędzy: składki płacone są przez pracownika, ale również przez pracodawcę i budżet państwa. Środki z PPK zostaną wypłacane po osiągnięciu przez pracownika 60. roku życia. W wyjątkowej sytuacji, np. w przypadku choroby swojej lub bliskich, część pieniędzy będzie można wypłacić wcześniej. Istnieje również możliwość przeznaczenia całej zgromadzonej kwoty na wkład własny w przypadku zakupu mieszkania.

Do PPK będą zapisywani w sposób automatyczny wszyscy Polacy w przedziale wiekowym 19-55 lat. Każdy pracownik może jednak w dowolnym momencie zrezygnować za pomocą pisemnej deklaracji. Oszczędzone środki są dziedziczne, co oznacza, że po śmierci pracownika zgromadzone pieniądze dodawane są do jego spadku. Program będzie wdrażany etapowo: w połowie 2019 r. dołączą do niego firmy zatrudniające co najmniej 250 pracowników, na początku 2020 r. przedsiębiorstwa, które liczą przynajmniej 50 pracowników i kolejno pozostali przedsiębiorcy oraz sfera budżetowa.

Według badań aż 75 proc.³ Polaków nie odkłada środków na emeryturę. Wynika to często ze zbyt niskich zarobków, które
w całości przeznaczane są na bieżące potrzeby. Już dziś wiemy, że za 30 lat stopa zastąpienia na rynku pracy – czyli odsetek ludzi aktywnie pracujących na emerytów – wyniesie jedynie 30 proc. – czyli połowę aktualnej wartości4. Oznacza to, że osoby, które stosunkowo niedawno weszły na rynek pracy będą mogły liczyć na emeryturę rzędu 30 proc. ich ostatnich zarobków. PPK pomoże zatem podnieść jakość życia osób na emeryturze. Analogiczne projekty zostały już wprowadzone m.in. w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Holandii i Kanadzie.

Autor: THINKTANK, 13.12.2018 r.

Źródła:

(1) https://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/emerytury-trzeci-filar-ikze-ike,149,0,2414741.html

(2) https://www.pb.pl/ekspert-dodatkowe-zasoby-emerytalne-powinni-gromadzic-juz-30-latkowie-899805

(3) http://orka.sejm.gov.pl/Druki8ka.nsf/Projekty/8-020-1071-2018/$file/8-020-1071-2018.pdf.

(4) https://www.money.pl/gielda/wiadomosci/artykul/piu-2-3-pracownikow-dobrze-ocenia,28,0,2417436.html.

POPRZEDNI ARTYKUŁ

Siła fintechów

Siła fintechów

10-12-2018 PSD2 (Payment Services Directive 2) jest dla fintechów kluczem do skarbca. Dzięki tej dyrektywie Unii Europejskiej są one…

Czytaj więcej

NASTĘPNY ARTYKUŁ

Bank w komórce

Bank w komórce

16-12-2018 Nowoczesny bank coraz rzadziej kojarzy się z budynkiem bądź oddziałem, a bardziej z aplikacją.

Czytaj więcej