Codzienna wygoda czy doraźne wsparcie? Jak Polacy korzystają z kart kredytowych?

Spis treści
Jak wynika z badania [1] przeprowadzonego przez Bank BNP Paribas w Polsce, w grupie wiekowej 18-30, młode osoby korzystają z kart kredytowych na dwa sposoby. Jedni płacą nimi na co dzień, inni traktują je jako zabezpieczenie na większe wydatki, nagłe sytuacje czy podróże. Co sprawia, że decydują się na kartę kredytową i jakie korzyści w niej widzą?
Materiał ma charakter reklamowy.
Wygodne płatności na co dzień
17% młodych Polaków płaci kartą kredytową w codziennych sytuacjach, takich jak zakupy w sklepie, wizyta u fryzjera czy kolacja w restauracji. Dlaczego? Bo to po prostu wygodne. Karty kredytowe są akceptowane niemal w każdym sklepie czy puncie usługowym, a jednocześnie oferują dodatkowe benefity.
To zresztą nie koniec. 18% młodych konsumentów wybiera tę formę płatności podczas zakupów online, doceniając przede wszystkim bezpieczeństwo transakcji oraz ich wygodę. Karta kredytowa stała się zatem nieodłącznym narzędziem zarządzania codziennymi wydatkami.
– Karta kredytowa to nie tylko wygodne płatności bez gotówki – to przede wszystkim kontrola nad finansami, odpowiadająca współczesnemu stylowi życia. W aplikacji bankowej Klient ma pełen podgląd wydatków, terminów spłaty i minimalnej kwoty do uregulowania. Może nawet dostosować dzień spłaty do własnych potrzeb. Dodatkowo karta daje poczucie bezpieczeństwa – chroni transakcje online, oferuje ubezpieczenie zakupów i daje dostęp do programów lojalnościowych, które pozwalają zyskać coś ekstra przy codziennych wydatkach – wyjaśnia Paulina Brońska, starsza doradczyni Klienta w Banku BNP Paribas.
Z kartą kredytową nie trzeba rezygnować z przyjemności. Można sprawić je sobie teraz, a samą płatność odłożyć na później.
Karta kredytowa na sytuacje awaryjne
Życie jest pełne nieoczekiwanych sytuacji i wydatków, na które nie zawsze da się przygotować finansowo. Karta kredytowa może być wtedy cennym wsparciem. Pozwala np. skorzystać z wyjątkowej oferty, spełnić marzenie o wyjeździe czy sfinansować nagły remont.
Karta kredytowa świetnie sprawdza się również w podróży. Korzysta z niej aż 17% młodych Polaków. 9% używa jej jeszcze przed wyjazdem, np. do rezerwacji hoteli, wynajmu auta czy zakupu biletów lotniczych? 8% płaci nią za granicą – w sklepach, restauracjach i na miejscu.
– W podróży karta kredytowa to nie tylko wygoda, ale i bezpieczeństwo. Niektóre karty oferują ubezpieczenie podróży [np. karta kredytowa Mastercard Gold (RRSO 24,57%) oraz Visa Platinum (RRSO 22,84)], co daje dodatkową ochronę w razie nieprzewidzianych sytuacji. To także praktyczne rozwiązanie przy wynajmie auta – wiele wypożyczalni wymaga zabezpieczenia depozytu, a karta kredytowa ułatwia ten proces.– podkreśla ekspertka Banku BNP Paribas.
Zalety kart kredytowych
Jak widać karty kredytowe mogą być wsparciem zarówno w codziennych zakupach, jak i w przypadku nagłych wydatków. Co sprawia, że młodzi Polacy tak chętnie sięgają po tę metodę płatności? Przede wszystkim elastyczność – limit na karcie można wykorzystać dowolny sposób, a spłatę rozłożyć według własnych potrzeb. Ogromną zaletą są także dodatkowe benefity – np. możliwość wyrobienia kart dla bliskich, wakacje kredytowe nawet do 2 razy w roku czy zbieranie punktów w programach lojalnościowych (Mastercard Bezcenne Chwile, Visa Benefit).
Pokazujemy, jak odpowiedzialnie zarządzać budżetem
Najnowszą inicjatywą edukacyjną Banku BNP Paribas jest cykl „Szkoła jazdy z kartą kredytową”, w ramach którego na bankowych kanałach społecznościowych ukażą się 3 odcinki edukacyjne. Pokażemy w nich, jak działa okres bezodsetkowy czyli jak korzystać z karty kredytowej bez dodatkowych kosztów i dlaczego terminowe spłaty się opłacają. Odcinki możesz zobaczyć tutaj:
Instagram: https://www.instagram.com/bnpparibaspl/
YouTube: https://www.youtube.com/user/BNPParibasBank
Facebook: https://www.facebook.com/BNPParibasBankPolska/
LinkedIN: https://pl.linkedin.com/company/bank-bnp-paribas
Udzielenie i wysokość kredytu (karty kredytowej) uzależnione są od analizy zdolności kredytowej Klienta. To nie jest oferta w rozumieniu KC.
[1] Badanie ilościowe dot. kart kredytowych wykonane na platformie Omnisurv by IQS w grudniu 2024 r. Próba ogólnopolska N=500; wiek: 18-30;