Bank zmieniającego się świata

Data ważności karty płatniczej. Gdzie ją znaleźć i co zrobić ze starą kartą?

karta płatnicza zbliżana do terminala

Spis treści

Gdy stoisz przy terminalu i spotykasz się z odrzuceniem transakcji, Twoją pierwszą myślą jest z pewnością brak wystarczających środków na koncie. Problem może jednak wynikać z czegoś zupełnie innego, np. z tego, że minęła data ważności karty i jest ona przeterminowana. Dowiedz się, jak zachować się w takiej sytuacji i ile trzeba czekać na nową kartę.

Budowa karty płatniczej – podstawowe informacje

Przyglądając się karcie płatniczej, zauważysz na niej wrażliwe dane służące do jej identyfikacji oraz do realizacji transakcji online. Należą do nich:

  • numer karty – znajduje się na środku karty i składa się z 16 cyfr posegregowanych na 4 bloki po 4 cyfry. Jest to sekwencja unikalna dla danej karty.
  • imię i nazwisko posiadacza karty.
  • datę ważności karty – jest podawana w formacie w formacie MM/RR, np. styczeń 2025 roku przyjmie tu postać 01/25. Gdzie jest data ważności karty płatniczej? Umieszcza się ją między numerem karty a imieniem i nazwiskiem jej posiadacza.

Na rewersie znajduje się jeszcze kod CVV2/CVC2. Składa się 3 cyfr, które stanowią dodatkowe zabezpieczenie karty do płatności internetowych.

Czym jest data ważności karty?

Data ważności karty to czterocyfrowy kod (miesiąc/rok) wytłoczony na jej powierzchni, wskazujący ostatni dzień, w którym karta może być używana do dokonywania transakcji.

Łatwo zapomnieć o dacie ważności karty – szczególnie jeśli korzystasz głównie z płatności zbliżeniowych. W codziennych zakupach stacjonarnych rzadko zwracasz na nią uwagę, jednak staje się kluczowa podczas zakupów internetowych.

Warto regularnie sprawdzać termin ważności karty płatniczej, ponieważ jego przekroczenie może skutkować nieoczekiwanymi problemami:

  • Wszystkie Twoje transakcje, zarówno online jak i w sklepach stacjonarnych, zostaną odrzucone.
  • Nawet posiadając wystarczające środki na koncie, nie możesz z nich skorzystać.
  • Szczególnie dotkliwe może to być podczas zakupów internetowych, gdzie data ważności karty jest zawsze weryfikowana.

Dlatego warto zawczasu zanotować sobie termin ważności Twojej karty i odpowiednio wcześniej sprawdzić, czy bank wysłał nową na jej miejsce. Pozwoli Ci to uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek podczas zakupów online albo płatności za subskrypcje.

W Banku BNP Paribas okres ważności karty wynosi 4 lata.

Wymiana karty kredytowej i debetowej – jak to zrobić krok po kroku?

O ile korzystasz z niej zgodnie z umową i nie zdecydujesz się na zastrzeżenie przed upływem daty ważności karty, jej wznowienie nastąpi automatycznie. W takim przypadku nowa karta zostanie do Ciebie wysłana do 30 dni przed tym terminem. Wznowione karty wysyłane są przesyłką pocztową, dlatego ważne jest, aby na bieżąco sprawdzać korespondencję kierowaną przez Bank.

Jeśli wybierzesz przesyłkę pocztową na adres do korespondencji, nie będzie Cię to nic kosztować. Wysłanie jej przesyłką kurierską wiąże się już z dodatkową opłatą.

Jeżeli bank nie wyśle do Ciebie nowej karty (np. powodu braku korzystania z poprzedniej) możesz złożyć wniosek o nową. W przypadku karty debetowej możesz wykonać to samodzielnie w aplikacji GOmobile, w bankowości internetowej GOonline, w oddziale Banku BNP Paribas lub przez telefon.

Jeśli spotkasz się z problemami dotyczącymi wznowienia karty kredytowej, skontaktuj się z doradcą, który wskaże Ci, co należy zrobić, aby otrzymać nową kartę. Zwykle wystarczy spłacić zaległości lub przedstawić dokumenty poświadczające, że masz wymaganą zdolność kredytową. To od tego zależy ostateczna decyzja, co do przyznania kredytu i wysokości przyznanej kwoty.

Kiedy otrzymam wznowienie karty w Banku BNP Paribas?

Wznowienie karty debetowej lub kredytowej następuje automatycznie i powinieneś ją otrzymać ok 30 dni przed końcem ważności dotychczasowej karty.

Masz też prawo do rezygnacji ze wznowienia karty debetowej lub kredytowej. W takim przypadku wniosek należy złożyć do 60 dni przed upływem daty ważności karty.

Co jeszcze zrobić, gdy minie ważność karty?

Chociaż w teorii przedawniona karta nie nadaje się do dalszego użytku, należy ją starannie zniszczyć, aby nie wpadła w ręce niepowołanych osób. Co zrobić ze starą kartą płatniczą, jeśli zależy Ci na uniknięciu potencjalnych problemów w przyszłości? Potnij ją na małe kawałki, uważając na to, aby przerwać pasek magnetyczny i chip – elementy, z których cyberprzestepca mógłby wyciągnąć Twoje wrażliwe dane i wykorzystać je do własnych celów. Plastik, z którego jest wykonana karta, niestety nie nadaje się do recyklingu. W związku z tym ścinki należy wrzucić do kosza na zmieszane odpady.

Pamiętaj również o tym, że Twoja karta kredytowa lub debetowa może być podpięta w różnych serwisach pobierających opłaty subskrypcyjne. Jeśli nie zmienisz jej danych po upływie daty ważności, kolejna płatność nie zostanie zrealizowana, aż do momentu podpięcia aktywnego środka płatniczego.

POPRZEDNI ARTYKUŁ

kobieta przy bankomacie, czekająca na kartę płatniczą

Co zrobić, jeśli bankomat wciągnął kartę?

Twoja karta została w bankomacie? To stresująca sytuacja i zdarza się dość rzadko, ale warto wiedzieć, co zrobić. Na początek…

Czytaj więcej

NASTĘPNY ARTYKUŁ

mężczyzna czytający umowę o kredyt hipoteczny

Jak ustanowić hipotekę na rzecz banku?

Planujesz złożyć wniosek o kredyt hipoteczny? Musisz uzbroić się w cierpliwość i przygotować się na dopełnienie licznych formalności. Jedną z…

Czytaj więcej