Bank zmieniającego się świata

Wakacje bez stresu. Wszystko o płatnościach kartą za granicą

uśmiechnięta kobieta na wakacjach za granicą, płacąca kartą płatniczą

Spis treści

Przed Tobą wymarzony urlop – czas na nowe przygody, relaks i poznawanie świata.  Zanim jednak ruszysz w zagraniczną podróż zadbaj o to, żeby przebiegła ona bez niespodzianek. Dowiedz się, jak bezpiecznie płacić kartą za granicą i na jakie dodatkowe koszty warto się przygotować.

Materiał ma charakter reklamowy i zawiera odnośniki do produktów Banku BNP Paribas.

4 korzyści z płatności kartą za granicą

Tęsknisz za czasami, kiedy przed wyjazdem trzeba było stać w kilometrowych kolejkach w kantorze i wozić ze sobą gotówkę? Pewnie nie. Na szczęście dni te minęły bezpowrotnie, a dzisiejsze rozwiązania finansowe oferują znacznie więcej wygody i bezpieczeństwa podczas podróży.

Płatności kartą za granicą pozwalają Ci cieszyć się urlopem bez zmartwień o wymianę walut czy noszenie dużych sum pieniędzy. Oto powody, dla których warto postawić na płatności bezgotówkowe podczas zagranicznych wyjazdów:

  • Bezpieczeństwo – nie musisz nosić przy sobie dużej ilości gotówki, co zmniejsza ryzyko kradzieży.
  • Wygoda – łatwo zapłacisz zbliżeniowo za zakupy spożywcze czy pamiątki, bez konieczności szukania bankomatu czy kantoru. A jeśli masz podpiętą kartę do telefonu, bez trudu zamówisz taksówkę na lotnisko albo jedzenie prosto do hotelu.
  • Kontrola wydatków – w każdej chwili masz dostęp do historii transakcji i salda, co pozwala lepiej zarządzać finansami.
  • Brak stresu związanego z wymianą walut – nie musisz martwić się kursem wymiany w kantorach, który może być niekorzystny, szczególnie w popularnych, turystycznych lokalizacjach.

Zwróć uwagę na dodatkowe opłaty

Mimo niewątpliwych zalet płatności kartą za granicą, przed wyjazdem warto dokładnie przeanalizować tabelę opłat i prowizji swojego banku. Transakcje wykonywane kartą często wiążą się z dodatkowymi kosztami, które mogą znacząco wpłynąć na całkowity budżet Twojej podróży.

Opłaty bankowe za przewalutowanie

Gdy korzystasz z karty płatniczej za granicą, Twoje transakcje są przeliczane z waluty lokalnej na złotówki w czasie rzeczywistym. To wygodna i szybka opcja, która jednak w niektórych sytuacjach może okazać się kosztowna.

Twój bank może bowiem pobrać opłatę za przewalutowanie, która jest z reguły naliczana jako procent od kwoty transakcji, np. 2-5%.  Pamiętaj też o różnicach kursowych. Kurs wymiany waluty w Twoim banku może być inny niż oficjalny kurs wymiany Narodowego Banku Polskiego.

Przykład: Załóżmy, że kupujesz pamiątki za granicą i płacisz równowartość 100 euro. Twój bank stosuje prowizję za przewalutowanie w wysokości 3% oraz własny kurs wymiany, który jest o 0,5% wyższy niż średni kurs rynkowy. W efekcie zapłacisz o kilka procent więcej, niż wynika to z kwoty zakupu.

Koszt wypłaty z bankomatu za granicą

Korzystanie z zagranicznych bankomatów to bez wątpienia szybki sposób na zdobycie lokalnej waluty, ale może wiązać się z dodatkowymi opłatami. Mowa między innymi o:

  • Prowizji za wypłatę w bankomacie za granicą – jest to zazwyczaj procent transakcji.
  • Prowizji za przewalutowanie – bank pobiera ją w momencie przewalutowania transakcji z waluty obcej na złotówki.
  • Dodatkowej opłacie operatora bankomatu, tzw. surcharge – w niektórych krajach operatorzy bankomatów mogą pobierać własną prowizję, niezależną od banku. Przed potwierdzeniem wypłaty warto zwrócić uwagę na ewentualne komunikaty wyświetlane na ekranie bankomatu.
  • DCC (Dynamic Currency Conversion) czyli dynamicznej konwersji walut – pozwala ona na rozliczenia w walucie użytej karty, a przewalutowaniem zajmuje się operator bankomatu. W większości przypadków jest to niekorzystna opcja i zdecydowanie lepiej powierzyć kwestię rozliczenia transakcji bankowi, w którym masz konto. Podobnie jak w przypadku opłaty surcharge, zwróć uwagę na komunikaty, które pojawiają się na ekranie maszyny.

Jak uniknąć wysokich opłat za przewalutowanie i wypłaty z bankomatu?

Czy można płacić kartą za granicą i nie martwić się, że bank pobierze wysokie opłaty? Tak – dobrym sposobem jest korzystanie z karty wielowalutowej Banku BNP Paribas, powiązanej z kontem walutowym. Dzięki takiej karcie możesz płacić bezpośrednio w lokalnej walucie, np. w euro, dolarach czy funtach i uniknąć kosztów przewalutowania.

Możesz też ograniczyć koszty związane z wypłatą z zagranicznych bankomatów. Korzystając z karty wielowalutowej Banku BNP Paribas, zapłacisz 0 zł prowizji:

  • za wypłatę z bankomatów należących do Grupy BNP,
  • wypłacając pieniądze w euro w krajach należących Europejskiego Obszaru Gospodarczego,
  • w pozostałych bankomatach za granicą, jeśli transakcja płatnicza jest wykonywana z Konta Powiązanego prowadzonego w walucie transakcji.

Poznaj Kartę Mastercard Multiwalutową

Jaką kartę wybrać na wyjazd zagraniczny?

Na zagraniczny wyjazd warto wybrać kartę, która będzie wygodna i opłacalna. Sprawdź, jaka kart może sprawdzić się w podróży.

Karta wielowalutowa – swoboda i oszczędność

Karta wielowalutowa to doskonałe rozwiązanie dla osób, które często podróżują. Tego rodzaju karta jest połączona z kontem walutowym, dzięki czemu możesz płacić bezpośrednio w lokalnej walucie, bez dodatkowych opłat za przewalutowanie.

To wygodne i oszczędne rozwiązanie – sprawdź ofertę karty multiwalutowej Banku BNP Paribas.

Karta kredytowa – komfort i poczucie bezpieczeństwa

Karty kredytowe oferują dodatkową ochronę w trakcie wyjazdu. Korzystając z tego rozwiązania masz dostęp do dodatkowych pieniędzy w przypadku niespodziewanych wydatków.

Karty kredytowe mają wiele zalet i pozwalają lepiej kontrolować budżet wakacyjny.  Są akceptowane w wielu krajach i oferują okres bezodsetkowy (korzystasz z kredytu na karcie bez odsetek przez określony czas).

Sprawdź ofertę kart w Banku BNP Paribas

Jak bezpiecznie korzystać z karty za granicą?

Bezpieczne korzystanie z karty za granicą zapewni Ci komfort i spokojny wypoczynek. Wystarczy, że będziesz się stosować do kilku prostych zasad i zachowasz odpowiednie środki ostrożności, a ograniczysz ryzyko.

Poznaj praktyczne wskazówki, które pomogą Ci zadbać o bezpieczeństwo Twojej karty podczas wyjazdów:

  1. Wybieraj sprawdzone bankomaty w bezpiecznych lokalizacjach.

Unikaj korzystania z bankomatów w miejscach o słabej reputacji, opuszczonych okolicach. Nie wypłacaj pieniędzy późną porą, zwłaszcza w podejrzanych miejscach. Narażasz się w ten sposób na fizyczną napaść i kradzież (dobrze, jeśli skończy się tylko kradzieżą) lub na przechwycenie środków przez nielegalne urządzenia skanujące, jak skimmery.

  1. Przed wyjazdem ustawi dzienne limity dla transakcji kartą oraz wypłat z bankomatów.

Dzięki temu nawet w przypadku zgubienia lub kradzieży karty ograniczysz potencjalne straty. Warto również włączyć powiadomienia SMS w aplikacji bankowej, żeby otrzymywać powiadomienie o każdej transakcji.

  1. Zabezpiecz kartę kodem PIN i nie udostępniaj danych osobom trzecim.

Zawsze chroń swój kod PIN – zasłaniaj klawiaturę przy wpisywaniu go na terminalu lub w bankomacie. Staraj się przechowywać kartę w bezpiecznym miejscu i nie udostępniaj jej osobom trzecim, nawet zaufanym znajomym. Pamiętaj, że dane karty, takie jak numer i kod CVV, mogą być wystarczające do wykonania płatności internetowej, dlatego nigdy nie zapisuj ich na urządzeniach mobilnych ani w widocznych miejscach.

  1. Regularnie monitoruj transakcje i saldo konta.

Dzięki temu szybko zauważysz każdą nietypową operację i zdołasz natychmiast podjąć odpowiednie kroki, aby ochronić swoje środki. Wiele aplikacji mobilnych banków oferuje możliwość błyskawicznej blokady karty, co przydaje się w razie jakiejkolwiek podejrzanej sytuacji.

Co zrobić w sytuacji awaryjnej?

Czasami mimo najlepszych zabezpieczeń mogą zdarzyć się sytuacje, które wymagają szybkiej reakcji. Co zrobić, jeśli zgubisz kartę lub zauważysz podejrzaną transakcję?

Jak najszybciej skontaktuj się z bankiem – zablokuj kartę i zgłoś incydent. Możesz to zrobić telefonicznie lub przez aplikację bankową.

W banku BNP Paribas zablokujesz kartę szybko i skutecznie w aplikacji GOmobile.

Praktyczne wskazówki przed wyjazdem

Zanim wyruszysz w podróż, dobrze jest upewnić się, że wszystko masz pod kontrolą. Sprawy finansowe, wybór karty na podróż i ustawienie odpowiednich limitów mogą wydawać się drobiazgiem, ale pomogą Ci uniknąć stresu i cieszyć się beztroskimi wakacjami. Oto lista rzeczy, które warto sprawdzić przed wyjazdem:

  • Sprawdź saldo i limity – przed wyjazdem upewnij się, że masz wystarczające środki i odpowiednie limity na transakcje.
  • Zapisz numery infolinii banku – gdy np. zajdzie konieczność zastrzeżenia karty powinny być zawsze pod ręką.
  • Upewnij się, że karta jest aktywna za granicą – niektóre banki blokują możliwość korzystania z kart w określonych regionach, aby zabezpieczyć klientów przed oszustwami. Przed wyjazdem potwierdź, że Twoja karta będzie działać w miejscu podróży

Mamy nadzieję, że nasze wskazówki sprawią, że płatność kartą za granicą będzie dla Ciebie bezpieczna i wygodna. Przygotuj swoje finanse na podróż z wyprzedzeniem, a będziesz w pełni cieszyć się każdym dniem urlopu!

POPRZEDNI ARTYKUŁ

złoty medal

Pierwsza Pożyczka najlepszym kredytem gotówkowym w konkursie Złoty Bankier 2025!

Tegoroczna, 16. edycja prestiżowego rankingu „Złoty Bankier” organizowanego przez Bankier.pl i „Puls Biznesu” przyniosła nam triumf w kategorii „najlepszy kredyt…

Czytaj więcej

NASTĘPNY ARTYKUŁ

usługa GOdreams w Banku BNP Paribas

GOdreams – spełniaj marzenia razem z Bankiem BNP Paribas

O czym marzysz? Być może o rozwijaniu swojej pasji, podróży do egzotycznego kraju albo o przeobrażeniu wnętrza w przytulną przestrzeń.

Czytaj więcej