Bank zmieniającego się świata

Agencje ratingowe: na czym polega ich praca?

Agencje ratingowe: na czym polega ich praca?

Agencja ratingowa jest opiniodawcą, który określa wiarygodność kredytową (tzw. rating) firm, banków, instytucji, krajów lub samorządów. Dzięki temu można szacować stabilność podmiotu pożyczającego, czyli ryzyko wynikające z jego niewypłacalności. Agencje mają duże znaczenie w świecie inwestycyjnym, ponieważ rating stał się podstawowym wskaźnikiem oceny inwestycji dłużnej.

Faktycznie istnieje tylko kilka liczących się agencji ratingowych, działających w skali całego świata. Ma to sens, ponieważ dzięki agencjom każdy podmiot może porównywać się w tej samej skali. W USA 5 firm ratingowych uzyskało status Nationally Recognized Statistical Rating Organization. Są to: Fitch Ratings, Moody’s, Standard & Poor’s, A. M. Best i Dominion Bond Rating Service. Istnieje jeszcze kilka „narodowych” instytucji tego typu, tj. np. Japan Credit Rating Agency, czy Malaysian Rating Corporation. Liczą się one jednak głównie w regionie.

3 najważniejsze agencje ratingowe („Wielka Trójka”)

1. Fitch Ratings

To agencja założona w 1913 r. jako wydawnictwo. Jego twórca, John Knowles Fitch, przejął od ojca rodzinną drukarnię, po czym wpadł na pomysł publikowania danych statystycznych dotyczące finansów. Po kilku latach stworzył system oceniający zdolność kredytową firm, który stał się powszechnie używany przez inne agencje ratingowe.

2. Standard and Poor’s  

Jej założyciel, Henry Varnum Poor, był analitykiem finansowym i analogicznie do Johna Knowles Fitcha zajmował się statystyką. Założył firmę H. V. and H. W. Poor Company, której zadaniem było badanie i publikowanie danych rynkowych. Po śmierci Poora jego firma połączyła się ze Standard Statistics, inną spółka zajmującą się analizą danych finansowych. Dzisiaj Standard and Poor’s jest największą agencją ratingową na świecie.

3. Moody’s

John Moody założył Moody’s w roku 1909 r. Na początku firma świadczyła szeroki zakres usług finansowych, ale finalnie ograniczyła się do ratingu. Agencja ta, jako pierwsza z „Wielkiej Trójki”, wprowadziła ocenę wiarygodności państw.

Jakie są stopnie ratingów?

Przykładowo, w Standard and Poor’s i Moody’s to: AAA, AA+, AA, AA-, A+, A, A-, BBB+, BBB… itd. Najniższą oceną jest D. Jeśli podmiot otrzymał ocenę pomiędzy AAA a BBB- można mówić o poziomie inwestycyjnym, natomiast od BB+ do D – o poziomie spekulacyjnym. Każda agencja ratingowa posiada jednak nieco odmienną skalę ocen.

Autor: THINKTANK, 26.12.2018 r.

POPRZEDNI ARTYKUŁ

Czy nasze środki są bezpieczne? Bankowy Fundusz Gwarancyjny

Czy nasze środki są bezpieczne? Bankowy Fundusz Gwarancyjny

23-12-2018 Po co powstał Bankowy Fundusz Gwarancyjny?…

Czytaj więcej

NASTĘPNY ARTYKUŁ

Chmura obliczeniowa
w Polsce

27-12-2018 Model chmury wiąże się z przechowywaniem danych, plików oraz aplikacji w chmurze, czyli na zewnętrznych serwerach rozmieszczonych po…

Czytaj więcej