BIK – co to jest i jakie informacje o Tobie zbiera?
Spis treści
Biuro Informacji Kredytowej (BIK) to instytucja, która powstała 20 lat temu z inicjatywy Związku Banków Polskich. Jej celem jest zbieranie, przechowywanie i udostępnianie danych na temat kredytów i pożyczek, które banki i inne instytucje finansowe udzieliły swoim klientom.
Materiał ma charakter reklamowy i zawiera odnośniki do produktów Banku BNP Paribas.
Czym jest historia kredytowa w BIK?
Historia kredytowa to informacje, które gromadzi BIK o Twoich aktualnych i spłaconych kredytach i pożyczkach. Dotyczy to wszystkich produktów kredytowych, czyli w szczególności:
- kredytów gotówkowych (RRSO 13,78%) i pożyczek,
- kredytów hipotecznych,
- limitów w koncie,
- kart kredytowych,
- kredytów ratalnych.
Jedną z najważniejszych informacji jest to, czy zobowiązania są i były spłacane w terminie.
Jak powstaje historia kredytowa w BIK?
Historia kredytowa budowana jest na podstawie danych, jakie trafiają do rejestru BIK za każdym razem, gdy wnioskujesz o pożyczkę lub kredyt w dowolnej instytucji finansowej. Następnie po podpisaniu umowy kredytodawca (np. bank) wysyła do BIK-u informacje o tym, czy spłacasz swoje zobowiązania w terminie, czy z opóźnieniem. Dane te również tworzą Twoją historię kredytową.
Jak długo BIK przechowuje dane?
To, jak długo BIK przetwarza informacje o Twoich kredytach, zależy od okoliczności. Spłacasz aktualnie kredyt lub pożyczkę? Informacja o Twoich zobowiązaniach będzie znajdować się w BIK, przez cały okres obowiązywania zawartych umów. Potem dane odnośnie spłat będą nadal dostępne w BIK, jeśli wyraziłeś zgodę na ich przetwarzanie.
Natomiast, jeśli nie spłacałeś kredytów w terminie BIK będzie przetwarzał Twoje dane za Twoją zgodą, bądź bez niej, przez 5 lat od daty wygaśnięcia zobowiązania, jeśli zostały jednocześnie spełnione dwa warunki:
- nie wykonano zobowiązania bądź opóźnienie w spłacie kredytu wynosiło ponad 60 dni,
- po zaistnieniu powyższego minęło 30 dni od momentu, gdy instytucja finansowa, w której zalegasz ze spłatą, poinformowała Cię o zamiarze przetwarzania danych na temat tego kredytu i w tym czasie nie dokonałeś/aś spłaty zaległych kwot.
BIK może również przetwarzać dane dotyczące wszystkich kredytów dla celów statystycznych aż 12 lat od momentu ich spłaty. Jest to zgodne z art. 105a ust. 4 i 5 ustawy Prawa bankowego. Twoja zgoda nie jest w tym przypadku potrzebna, a dane te nie mają wpływu na Twoją historię kredytową.
Historia kredytowa a zdolność kredytowa
Historia kredytowa to bardzo ważny element, który jest wykorzystywany w procesie badania zdolności kredytowej. Banki i inne instytucje, zanim podejmą decyzję kredytową, sięgają po raport BIK, w którym znajdują się informacje dotyczące kredytobiorcy.
Na podstawie raportu przygotowanego przez BIK, instytucja finansowa sprawdzi, m.in. czy rzetelnie i terminowo spłacałeś/aś swoje zobowiązania. Bank pozna również wysokość udzielonych ci dotychczas kredytów czy pożyczek.
Jeżeli spłacałeś/aś kredyty po terminie, to powinieneś liczyć się z negatywnymi konsekwencjami. Jednorazowe opóźnienie o kilka dni prawdopodobnie nie będzie problemem, gorzej, jeżeli raty kredytów były spłacane 30 dni i więcej po terminie.
Chociaż niektórzy klienci demonizują raporty BIK, to warto wiedzieć, że pozytywna historia kredytowa może ułatwić Ci uzyskanie finansowania.
Dodatkowa informacja:
Sprawdzanie historii kredytowej w BIK jest możliwe również na własną rękę. W tym celu zaloguj się na stronie internetowej BIK i potwierdź swoją tożsamość
Możesz też uzyskać z BIK, bezpłatnie, kopię swoich danych. Wystarczy, że złożysz wniosek w biurze obsługi klienta, wysyłając pismo lub za pomocą konta w serwisie BIK. Informacje otrzymasz w ciągu 30 dni.
Czy można usunąć dane z BIK?
Często w różnego rodzaju mediach pojawiają się reklamy podmiotów, które obiecują dłużnikom, że „wyczyszczą historię BIK”. Niezależnie od tego, jak oceniamy tego typu usługi, należy zdać sobie pytanie, czy usunięcie danych odnośnie spłat z BIK jest możliwe.
„Czyszczenie BIK”, jak często określa się usuwanie „niekorzystnych” informacji odnośnie do spłat nie jest możliwe. Zasady przekazywania i modyfikowania danych wysłanych przez Banki do BIK są regulowane przez Prawo Bankowe.
Usunięcie czy korekta danych w bazie BIK będzie dopuszczalne po złożeniu wniosku, m.in. w sytuacji:
- cofnięcia zgody na przetwarzanie danych osobowych, jeśli spłaciłeś kredyt w całości i nie zachodzą podstawy do dalszego przetwarzania danych,
- wniosku o usunięcie danych, jeśli minęło 5 lat od spłaty należności z tytułu kredytu, gdzie istniały przesłanki do dalszego przetwarzania informacji przez bank,
- korekty danych– jeżeli są one nieaktualne lub nieprawidłowe.
Wnioski o usunięcie lub korektę danych składasz u kredytodawcy, który przekazał dane do BIK-u. Jeżeli wniosek jest uzasadniony, to instytucja finansowa wystąpi do BIK-u o stosowne modyfikacje.
RRSO dla kredytu gotówkowego