Bank zmieniającego się świata

Blockchain

Blockchain

Blockchain – łańcuch bloków – to zdecentralizowany i niezmienialny zapis aktywów oraz transakcji zebranych w bloki informacji. Chronologia tych zapisów tworzy łańcuch bloków. Wymiennie stosuje się też nazwę distributed ledger technology, DLT, czyli technologii rozproszonego rejestru. Jednak DLT różni od blockchain ciągłość zapisu, tzn. następuje to niekoniecznie
w formie bloku danych.
Całość, czyli aktywa i zapis transakcji, jest podtrzymywana i przechowywana w węzłach sieci – nieograniczonej liczbie komputerów – serwerów. Przez to zapis jest niezmienialny, czyli bardziej bezpieczny.
Rozwiązania tworzone w blockchainie mogą mieć charakter otwarty, dostępny dla wszystkich, tzw. non permited ledger lub ograniczony do zdefiniowanych czytelników zapisów, czyli blockchain prywatny, permited ledger. W przypadku zastosowania blockchain w finansach zauważalny jest spadek kosztów. Np. dla sieci bitcoina opłata transakcyjna jest siedmiokrotnie niższa niż przy płatnościach kartami kredytowymi.

Obecnie oprócz bankowości blockchain rozwija się i testuje w następujących branżach:

  • Administracja publiczna – Gruzja – rejestr nieruchomości
  • Samochody – Dubaj – monitoring cyklu życia samochodu
  • Samochody – Niemcy – monitoring części użytych w produkcji samochodów
  • Transport – Holandia – rejestry rowerów, logistyka towarów w transporcie
  • Transport – ZEA – logistyka towarów w transporcie
  • Energia – Niemcy – rozliczenia w energetyce
  • FMCG (fast-moving consumer goods)– Chiny – tracking produktów spożywczych w sieci handlowej
  • Pharma – USA – monitoring leków w łańcuchu dostaw, gromadzenie i przechowywanie danych pacjentów.

W Polsce firma IBM z powodzeniem zastosowała blockchain w Krajowym Depozycie Papierów Wartościowych (KDPW) przy przeniesienie cyklu życia Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy do postaci cyfrowej (tzw. eVoting) oraz w Krajowej Izbie Rozliczeniowej (KIR).

Blockchain publiczny – nie jest kontrolowany przez żadną centralną organizację. Umożliwia wszystkim uczestnikom systemu monitoring historii wszystkich transakcji, które mają charakter peer-to-peer, P2P – użytkownik do użytkownika.

Blockchain prywatny – stworzony z myślą o użyciu do specyficznych celów, do którego dostęp mają użytkownicy autoryzowani przez twórcę takiego systemu.

Autor: THINKTANK, 08.12.2018 r.

POPRZEDNI ARTYKUŁ

Jak zostać inwestorem?

Jak zostać inwestorem?

W Polsce panuje przekonanie, że aby zostać inwestorem, trzeba mieć specjalistyczne kompetencje, pokaźne aktywa i dużo odwagi.

Czytaj więcej

NASTĘPNY ARTYKUŁ

10 przykazań inwestującego w fundusze

10 przykazań inwestującego w fundusze

14-12-2018 Poznaj 10 przykazań, których przestrzegają doświadczeni inwestorzy.

Czytaj więcej