Czy nasze środki są bezpieczne? Bankowy Fundusz Gwarancyjny
Po co powstał Bankowy Fundusz Gwarancyjny?
Bankowy Fundusz Gwarancyjny (BFG) to instytucja, której zadaniem jest dbanie o bezpieczeństwo finansowe klientów banków
i SKOK-ów. Fundusz został powołana do życia ustawą z dnia 14 grudnia 1994 r. o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym i od tej pory pomógł klientom ponad 100 instytucji finansowych – banków komercyjnych, banków spółdzielczych i SKOK-ów.
Które instytucje podlegają ochronie?
Obecnie systemem gwarancji objęte są 32 banki, 42 SKOK-i i kilkaset banków spółdzielczych. Pełna lista dostępna jest tutaj. Warto pamiętać, że ochronie nie podlegają środki powierzane parabankom, firmom pożyczkowym, czy np. platformom internetowym oferującym usługi finansowe.
Ile gwarantuje nam BFG i jak działa mechanizm wypłat?
Jeśli bank zbankrutuje, Fundusz będzie musiał wypłacić klientom środki powierzone instytucji finansowej (leżące np. na lokatach terminowych, rachunkach bieżących, rachunkach oszczędnościowo-rozliczeniowych) do kwoty 100 000 euro na osobę (kwota 100 000 euro wyliczana jest oddzielnie dla depozytów w różnych bankach), czyli ponad 420 000 złotych¹. Ochroną objęte są środki zgromadzone zarówno w złotych, jak i w walucie obcej. Wypłata środków gwarantowanych następuje jednak zawsze
w walucie polskiej, czyli w złotych.
W przypadku kiedy klient powierzył bankowi wyższą kwotę, te środki pieniężne stanowią jego wierzytelność do banku lub kasy,
a po ogłoszeniu upadłości banku lub kasy, klient ma prawo dochodzić swoich roszczeń na ogólnych zasadach prawa upadłościowego.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami, BFG organizuje wypłatę w ciągu 7 dni roboczych od zawieszenia działalności banku.
Czego BFG nam nie zrefunduje?
Istnieją produkty oferowane przez banki, w których bank jest jedynie pośrednikiem. Dotyczy to np. jednostek funduszy inwestycyjnych czy produktów ubezpieczeniowych – te nie są objęte gwarancjami BFG. Co więcej, czasami banki oferują także produkty łączone, tj. lokata bankowa oraz jednostki funduszy inwestycyjnych. W tej sytuacji, w przypadku upadku banku, gwarancjami chroniona jest część lokacyjna produktu.
Skąd biorą się gwarantowane pieniądze?
BFG posiada rachunek specjalny rozliczeń gwarantowanych w Narodowym Banku Polskim. Na ten rachunek wpływają pieniądze, które pochodzą z wpłat obowiązkowych wszystkich banków i innych instytucji objętych systemem gwarantowanym.
Autor: THINKTANK, 23.12.2018 r.
(1) Kurs z listopada 2018 r.