Dlaczego warto oszczędzać?
Według badań CBOS¹ 49 proc. Polaków posiada oszczędności. Psychologowie zajmujący się finansami podkreślają, że oszczędzanie to z jednej strony kwestia nawyku, a z drugiej motywacji. Istnieje wiele powodów, dla których warto oszczędzać. Wybraliśmy kilka z nich.
1) Ponieważ się wzbogacisz
Legendarny inwestor Warren Buffet powiedział: nie oszczędzaj tego co ci zostanie po wydawaniu, ale wydawaj to, co zostanie po oszczędzaniu. Odkładając miesięcznie choćby niewielkie sumy, np. na subkoncie, z czasem zgromadzisz spory kapitał, który będziesz mógł pomnożyć poprzez np. rozsądne inwestycje.
2) Będziesz spać spokojnie
Badania² wskazują, że korzystanie z produktów oszczędnościowych, takich jak rachunki oszczędnościowe, obligacje, polisy na życie, silnie zaspokaja potrzebę bezpieczeństwa człowieka, czyli jedną z najważniejszych na piramidzie potrzeb Abrahama Maslowa³. Dzięki oszczędzaniu po prostu poczujesz się pewniej.
3) Będziesz bardziej atrakcyjny/a
Ludzie, którzy deklarują się jako oszczędni, są bardziej atrakcyjni dla innych. Pokazują to badania naukowców z University of Michigan’s Ross School of Business4, którzy poprosili uczestników eksperymentu o ocenę profili randkowych różnych osób. Zdecydowanie bardziej atrakcyjni jako potencjalni partnerzy wydawali się ci, którzy w swoich charakterystykach wpisali słowo oszczędny. Badacze tłumaczą, że te osoby są postrzegane jako mające lepszą samokontrolę i siłę woli, a przez to lepiej przygotowane na romantyczny związek z drugą osobą.
4) Będziesz się czuć bardziej szczęśliwy/a
Osoby posiadające oszczędności częściej deklarują się jako ekstremalnie szczęśliwe lub bardziej szczęśliwe niż ci, którzy takich oszczędności nie mają albo mają je na niższym poziomie. Pokazują to badania banku Ally5 , zrealizowane na próbie 1025 osób powyżej 25 roku życia. Co ciekawe, posiadanie oszczędności w większym stopniu wpływa na poziom szczęścia niż poziom zarobków. Zatem nieważne, ile wpływa nam regularnie na konto – dla naszego dobrostanu znaczenie ma to, ile z tego oszczędzimy.
Autor: THINKTANK, 3 grudnia 2018 r.
Źródła:
(1) CBOS, „Sytuacja finansowa gospodarstwa domowych”, 2017, https://www.cbos.pl/SPISKOM.POL/2017/K_127_17.PDF.
(2) Jing J. Xiao, Joan Gray Anderson, Hierarchical Financial Needs Reflected by Household Financial Asset Shares, „Journal of Family and Economic Issues”, April 1997, Volume 18, Issue 4, 333–355.
(3) Patrz np. P. Zimbardo, Psychologia i życie, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 1994, 676.
(4) Olson, Jenny and Rick, Scott, A Penny Saved Is a Partner Earned: The Romantic Appeal of Savers (September 1, 2017). Available at SSRN: https://ssrn.com/abstract=2281344.
(5) https://www.ally.com/do-it-right/trends/new-ally-bank-survey-links-money-to-happiness/.