GUS publikuje dane o polskim rynku pracy
Spis treści
Komentarz tygodniowy z dnia 23 listopada 2020 r.
Najważniejsze informacje w skrócie
- Kolejny tydzień należał do udanych dla inwestorów na rynkach akcji. O ile wzrosty dotyczyły głównie indeksów na rynkach rozwijających się, o tyle ich tempo nie było już jednak tak dynamiczne jak wcześniej.
- Paliwa do wzrostów na początku tygodnia dała informacja odnośnie pomyślnych testów dotyczących kolejnej szczepionki na COVID19, tym razem wyprodukowanej przez firmę Moderna. Z kolei w środę na rynek napłynęły pozytywne informacje aktualizujące wyniki produktu firmy Pfizer, według których skuteczność szczepionki wzrosła do 95%.
- W Polsce opublikowano we wtorek dane o rynku pracy, który w październiku ponownie musiał zmierzyć się z licznymi ograniczeniami. O ile tempo zatrudnienia w dalszym ciągu utrzymuje się na zbliżonym poziomie tj. ok. -1,0% r/r, to dynamika wynagrodzeń w sektorze przedsiębiorstw mocno wyhamowała. W ubiegłym miesiącu wynagrodzenia wzrosły o 4,7% r/r wobec 5,6% we wrześniu.
Rynek finansowy. Polska i świat
Komentarz:
Kolejny tydzień należał do udanych dla inwestorów na rynkach akcji. O ile wzrosty dotyczyły głównie indeksów na rynkach rozwijających się, o tyle ich tempo nie było już jednak tak dynamiczne jak wcześniej. Paliwa do wzrostów na początku tygodnia dała informacja odnośnie pomyślnych testów dotyczących kolejnej szczepionki na COVID-19, tym razem wyprodukowanej przez firmę Moderna. Z kolei w środę na rynek napłynęły pozytywne informacje aktualizujące wyniki produktu firmy Pfizer, według których skuteczność szczepionki wzrosła do 95%. O 5 p .p. więcej niż poprzednio i o tyle samo więcej niż ma firma Moderna. O ile fakt opracowania skutecznej szczepionki na COVID-19 jest dobrą informacją dla rynków i powinno to pozytywnie wpłynąć na proces ożywienia światowej gospodarki, tak należy zauważyć że w krótkim okresie ryzyko związane z koronawirusem są o wiele większe. Wirus wciąż rozprzestrzenia się w szybkim tempie, a kolejne kraje decydują się na zaostrzanie restrykcji. Kanclerz Niemiec Angela Merkel wezwała ludzi do ograniczenia publicznych i prywatnych zgromadzeń i zaproponowała wprowadzenie masek na twarz dla wszystkich uczniów, ale nie udało jej się przeforsować szeregu nowych środków. Z kolei władze Nowego Jorku zdecydowały się zamknąć szkoły z powodu rosnącej liczby przypadków koronawirusa.
Powyższe obawy najmocniej uderzyły w wyceny spółek z rynków rozwiniętych. S&P500 zanotował spadek o 0,77%, a technologiczny Nasdaq wzrósł o 0,22% przerywając swoją relatywną słabość wobec pierwszego z indeksów, która miała miejsce od kilku tygodni. W USA, oprócz negatywnego wpływu informacji odnośnie koronawirusa, rynek negatywnie zareagował również na wypowiedzi Sekretarza Skarbu USA (Steve’a Mnuchin’a), który poinformował, że główne programy pożyczkowe Fed związane z pandemią wygasną już 31 grudnia bieżącego roku. Mimo iż środki te nie były wykorzystywane w dużej skali, były swoistym zabezpieczeniem na najczarniejszy scenariusz rynkowy. Rozpoczynający się tydzień dla inwestorów ze Stanów Zjednoczonych będzie krótszy z racji czwartkowego Święta Dziękczynienia, co może po części wpłynąć na zmienność na rynku akcji. Trochę lepiej radziły sobie spółki z państw rozwiniętych Starego Kontynentu. Niemiecki DAX wzrósł o 0,46%, a francuski CAC40 o 2,15%. W dalszym ciągu jesteśmy świadkami odbicia wycen europejskich banków, których indeks branżowy (Euro Stoxx Banks) wzrósł w ciągu zeszłego tygodnia o 4%.
Tak jak zostało wspomniane to na początku, relatywną siłę pokazały w zeszłym tygodniu spółki z państw należących do rynków rozwijających się – sam indeks MSCI Emerging Markets wzrósł w tym czasie o 1,76%. Shanghai Composite Index zanotował dodatnią stopę zwrotu na poziomie 2,04%, a koreański KOSPI 2,39%. Na tym tle znakomitą stopę zwrotu wykazał krajowy, szeroki indeks akcji (WIG), który wzrósł o 3,39%. Siła napędową wzrostów były największe spółki skupione w ramach indeksu WIG20, który zanotował tygodniową stopę zwrotu na poziomie +4,08%. Kapitał na krajowym rynku akcji kierował się w stronę branż cyklicznych, co widać min. po zachowaniu indeksów branżowych. Najwięcej zyskały min. WIG-Motoryzacja (+6,31%) oraz WIGPaliwa (+6,26%). Najgorzej radziły sobie spółki telekomunikacyjne, energetyczne i podmioty należące do indeksu WIG-Leki, który stracił 0,73%.
Wzrost apetytu na ryzykowne aktywa wpłynął na spadki notowań metali szlachetnych, uznawanych powszechnie za tzw. „bezpieczne przystanie”. Kwotowania złota zanotowały w czwartek najniższe poziomy od I połowy listopada, gdy dotarły do strefy 1855 USD/uncja.
Informacja dot. rynku funduszy inwestycyjnych
W związku z kontynuacją wzrostów na rynkach akcji, ubiegły tydzień przyniósł największy wzrost wycen funduszy akcji. Liderem był segment funduszy akcji zagranicznych z wynikiem +1,26%. W powyższej kategorii najlepiej radzili sobie zarządzający funduszami akcji europejskich rynków wschodzących (+2,49%) oraz tureckich (+2,95%). W ramach funduszy akcji polskich (+0,90%) wzrosty objęły zarówno fundusze akcji polskich uniwersalne jak i małych i średnich spółek, które odnotowały kolejno wyniki na poziomie 1,02% i 0,80%. „Pod kreską” tydzień zakończyli zarządzający funduszami rynku surowcowych, które straciły średnio 0,64%, co było min. pochodną słabego zachowania metali szlachetnych takich jak złoto i srebro.
Fundusze dłużne zagraniczne zakończyły tydzień z wynikiem na poziomie 0,31%. Fundusze dłużne PLN zachowywały się słabiej i śrdnio zyskały jedynie 0,08%. Najlepiej relatywnie radziła sobie grupa funduszy papierów dłużnych polskich skarbowych długoterminowych (+0,19%), a najsłabiej papierów dłużnych polskich skarbowych, które straciły średnio 0,01%.
Sytuacja makroekonomiczna. Polska i świat
Komentarz:
Krajowa inflacja bazowa wyniosła w październiku 4,2%, a więc nieznacznie mniej niż we wrześniu, gdy wyniosła ona 4,3%. Podobny trend charakteryzował pozostałe miary inflacji bazowej: 15% średnia obcięta spadła do 3,1%, po wyłączeniu cen najbardziej zmiennych do 3,0% zaś inflacja po wyłączeniu cen administrowanych do 2,1%.
W Polsce opublikowano we wtorek dane o rynku pracy, który w październiku ponownie musiał zmierzyć się z licznymi ograniczeniami. O ile tempo zatrudnienia w dalszym ciągu utrzymuje się na zbliżonym poziomie tj. ok. -1,0% r/r, to dynamika wynagrodzeń w sektorze przedsiębiorstw mocno wyhamowała. W ubiegłym miesiącu wynagrodzenia wzrosły o 4,7% r/r wobec 5,6% we wrześniu. Jak zauważa w komunikacie GUS, narastająco, w okresie IX miesięcy 2020 r. przeciętne miesięczne wynagrodzenie w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku wzrosło prawie we wszystkich sekcjach PKD od 0,4% w sekcji „Zakwaterowanie i gastronomia” do 8,8% w sekcji „Administrowanie i działalność wspierająca”, co dało ogółem wzrost w sektorze przedsiębiorstw o 4,5%. Spadek o 3,0% odnotowano w sekcji „Rolnictwo, leśnictwo, łowiectwo i rybactwo”.
W piątek ukazały się pozytywne dane o produkcji przemysłowej, które były lepsze od prognoz. Produkcja przemysłowa w październiku wzrosła o 1% r/r wobec oczekiwanego 0,5% r/r. Biorąc pod uwagę produkcje przemysłową w innych państwach świata w czasie pandemii to produkcja przemysłowa w Polsce utrzymuje się na relatywnie dobrym poziomie. W stosunku do października ub. roku, wzrost produkcji sprzedanej (w cenach stałych) odnotowano w 19 (spośród 34) działach przemysłu, m.in. w produkcji urządzeń elektrycznych – o 17,4%, komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych – o 8,2% oraz wyrobów z drewna, korka, słomy i wikliny – o 7,4%. Spadek produkcji sprzedanej przemysłu, w porównaniu z październikiem ub. roku, wystąpił w 15 działach, m.in. w produkcji maszyn i urządzeń – o 14,3%, w wydobywaniu węgla kamiennego i brunatnego – o 10,8% oraz w produkcji koksu i produktów rafinacji ropy naftowej – o 10,0%.
Źródło: Biuro Maklerskie Banku BNP Paribas S.A.