Bank zmieniającego się świata

Zarządzanie budżetem domowym w 4 krokach

zarządzanie budżetem domowym

Spis treści

Finanse domowe mają wiele składowych, przez co zarządzanie nimi bywa trudne. Dlatego warto poznać kilka podstawowych zasad oraz narzędzi, dzięki którym zarządzanie budżetem domowym będzie łatwiejsze. Dowiedz się, jak skutecznie oszczędzać w 4 krokach. 

Metod na efektywne prowadzenie domowych wydatków jest kilka. Mogą to być praktyczne aplikacje do zarządzania budżetem bądź tradycyjny zeszyt, w którym zbilansujesz koszty i przychody. Żeby jednak zacząć odkładać pieniądze, warto wcielić kilka najważniejszych zasad zdrowego budżetu.

Finanse domowe pod kontrolą 

Bez względu na to, gdzie szukasz wskazówek na temat zarządzania budżetem domowym, niezmiennie jedną z pierwszych rad, z którymi się zetkniesz, jest monitorowanie własnych wydatków. Policzenie kwot, jakie wydajesz na codzienne zakupy, pomaga zarówno w stworzeniu tabeli wydatków miesięcznych, jak i w uświadomieniu sobie, gdzie możesz szukać oszczędności. 

Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, ile w skali miesiąca czy roku kosztują nas drobne przyjemności. Dotyczy to zarówno codziennych zakupów spożywczych, jak i wydatków związanych z hobby. Według danych GUS za 2022 rok wydatki na żywność i napoje bezalkoholowe stanowiły średnio 26,7% wszystkich kosztów w gospodarstwach domowych.1  

Nie oznacza to jednak, że żeby oszczędzać, trzeba kupować mniej żywności. Warto jednak sprawdzić, jakie kwoty wydajesz na produkty, bez których możesz się obyć, a które często są dla Ciebie niezdrowe, jak słone przekąski czy słodkie napoje.  

Rozwiązaniem może być prosta tabela wydatków miesięcznych, w której zbierzesz nie tylko kwoty ze sklepowych paragonów, ale również rozdzielisz, na co wydajesz swoje pieniądze. Wtedy dopiero dowiesz się, dlaczego nierzadko na koniec miesiąca brakuje środków, które można by np. wpłacić na konto oszczędnościowe. 

Zaplanuj swoje wydatki 

Jeżeli z trudem przychodzi Ci ograniczenie niektórych kosztów, motywatorem do oszczędzania może być nałożenie na siebie limitu wydatków. Planowanie ułatwia organizację finansów domowych, a także sprawia, że wydawanie pieniędzy w ciągu miesiąca jest bardziej przewidywalne. Pomocny będzie w tym kalkulator wydatków domowych, dzięki któremu sprawnie możesz zarządzać swoimi dochodami. 

W planowaniu sprawdzą się także różnego rodzaju aplikacje do zarządzania budżetem. Jeśli już na etapie codziennych zakupów będziesz wiedzieć, jaką część zaplanowanego budżetu pochłonęły dotychczasowe wydatki, łatwiej zmotywujesz się do oszczędniejszego trybu życia. 

Zbuduj poduszkę finansową

Jeżeli kalkulator wydatków domowych działa już jak powinien, możesz zaplanować dalsze kroki związane z oszczędzaniem. Odkładanie pieniędzy warto podzielić na etapy. Pierwszym z nich jest zbudowanie tzw. poduszki finansowej. Jest to suma, która pozwoli Ci pokryć niespodziewany wydatek lub utrzymać płynność finansową przez kilka miesięcy, jeśli np. stracisz źródło dochodów. 

Poduszka finansowa ma być podstawową ochroną Twoich finansów na wypadek realizacji niespodziewanego scenariusza. Jak budować takie zabezpieczenie? Środki w ramach poduszki finansowej powinny być łatwo dostępne, dlatego zamiast „zamrażać” gotówkę w lokatach czy instrumentach inwestycyjnych, wpłacaj regularnie nawet niewielkie kwoty na konto lokacyjne. Tam pieniądze nieznacznie zarobią na oprocentowaniu, ale przede wszystkim zapewnią Ci spokojną głowę na wypadek potrzeby nagłych wydatków. 

Ile należy odłożyć w ramach poduszki finansowej? Najczęstszą odpowiedzią na to pytanie jest wielokrotność Twoich miesięcznych dochodów. Niektórym spokój zapewni kwota odpowiadająca trzykrotnemu wynagrodzeniu, dla innych będzie to np. sześciokrotność wypłaty. 

Myśl o przyszłości 

Chociaż w wieku np. 20 lat myślenie o jakości życia na emeryturze wydaje się abstrakcją, im wcześniej zaczniesz oszczędzać na przyszłość, tym łatwiej zapewnisz sobie wyższy standard życia na emeryturze. Dlaczego warto oszczędzać na cele długofalowe? Oczywiście emerytura to tylko jeden z przykładów. Równie dobrze długofalowo można oszczędzać na zakup mieszkania, budowę domu czy wymarzone auto. 

Emerytura jest jednak dobrym przykładem, ponieważ czeka każdego obywatela, a ponadto statystyki dla tego świadczenia nie są optymistyczne. Chodzi o tzw. stopę zastąpienia, czyli różnicę między ostatnim wynagrodzeniem w czasie aktywności zawodowej a pierwszym świadczeniem emerytalnym. Przez ostatnie lata wskaźnik ten zmienia się na niekorzyść płatników ZUS. Szacuje się, że młodzi ludzie dziś będą mogli liczyć na jedynie ¼ swoich zarobków na emeryturze. Dlatego nie należy zwlekać z zainteresowaniem instrumentami emerytalnymi jak IKE, IKZE czy PPK, dzięki którym możesz łatwiej zmobilizować się do długofalowego oszczędzania. 

Odpowiedź na pytanie jak skutecznie oszczędzać w teorii nie wydaje się trudna, jednak wymaga konsekwencji oraz skrupulatności. Niemniej korzyści płynące z regularnego odkładania pieniędzy możesz zauważyć bardzo szybko, np. kiedy będziesz potrzebować pieniędzy na pilną naprawę albo leczenie. 

Materiał ma charakter reklamowy i zawiera odnośniki do produktów Banku BNP Paribas.

POPRZEDNI ARTYKUŁ

Na czym polega sensowna dywersyfikacja?

Na czym polega sensowna dywersyfikacja?

28-12-2018 W świecie inwestycji słowo dywersyfikacja odmieniane jest przez wszystkie przypadki. Każdy rozumie ją jednak nieco inaczej.

Czytaj więcej

NASTĘPNY ARTYKUŁ

Technologie </br> w służbie demokracji

Technologie
w służbie demokracji

16-01-2019 Postrzeganie wpływu, jaki rewolucja cyfrowa wywiera na budowanie demokratycznego ładu na świecie przeszło w ciągu niecałej dekady spektakularną…

Czytaj więcej