Jak przedłużyć ważność dowodu osobistego?

Spis treści
Twój dowód osobisty niebawem straci ważność? Nie czekaj na ostatnią chwilę! Brak ważnego dokumentu może Ci utrudnić nie tylko załatwienie spraw urzędowych, ale też spowodować ograniczenia w dostępie do Twojego konta osobistego czy innych usług finansowych. Jeśli chcesz uniknąć problemów, warto wiedzieć, jak i kiedy dokonać wymiany dowodu osobistego oraz jak zaktualizować dane w banku.
Jak długo jest ważny dowód osobisty?
To, jak długo możesz posługiwać się swoim dowodem osobistym zależy od Twojego wieku i kiedy został wydany. Od 7 listopada 2021 roku obowiązują następujące terminy ważności dowodów tożsamości:
- 10 lat dla osób powyżej 12. roku życia,
- 5 lat dla dzieci poniżej 12 lat,
- 12 miesięcy, jeśli chwilowo nie można pobrać odcisków palców.
Obowiązek wymiany dowodu osobistego
Pamiętaj, że każda osoba, która posługuje się polskim dowodem osobistym ma obowiązek jego wymiany w przypadku upływu terminu jego ważności, zmiany danych w dowodzie osobistym (np. nazwiska po ślubie) oraz w razie jego utraty lub uszkodzenia.
Sprawdzaj zatem regularnie datę ważności dokumentu i złóż wniosek o nowy dowód osobisty co najmniej miesiąc przed upływem terminu, żeby uniknąć problemów związanych z nieważnym dokumentem.
Konsekwencje posługiwania się nieważnym dowodem osobistym
Posługiwanie się nieważnym dowodem to nienajlepszy pomysł. Jeśli postępujesz w ten sposób, to musisz liczyć się z konkretnymi konsekwencjami. Zgodnie z art. 79 pkt 1 ustawy o dowodach osobistych, uchylanie się od wymiany dokumentu grozi grzywną do 5000 zł lub karą ograniczenia wolności.
Jednak to nie wszystko. Twój bank może Ci ograniczyć dostęp do konta osobistego lub karty kredytowej do czasu aktualizacji danych, a wiele instytucji odmówi Ci realizacji usług, które wymagają okazania ważnego dowodu.
Jak złożyć wniosek o nowy dowód osobisty?
Wniosek o nowy dowód osobisty możesz złożyć osobiście w urzędzie gminy. Do wniosku załączasz aktualne zdjęcie do dowodu osobistego w formacie 35×45 mm, które spełnia określone wymogi i wspólnie z urzędnikiem uzupełniasz odpowiedni formularz. Usługa wydania nowego dokumentu jest bezpłatna.
Wniosek możesz złożyć też przez ePUAP, jeśli korzystasz z Profilu Zaufanego. Jednak i tak musisz stawić się w urzędzie w celu pobrania odcisków palców, które od 2021 r. są obowiązkowym elementem weryfikacji tożsamości podczas odbioru nowego dowodu osobistego. Masz na to 30 dni od złożenia wniosku. Jeśli nie pojawisz się w urzędzie na czas, konieczne będzie ponowne złożenie wniosku.
E-dowód i odciski palców w dowodzie osobistym
Od 4 marca 2019 r. wydawane są tylko e-dowody, które zawierają dane biometryczne[1] . Odciski palców i cyfrowy podpis właściciela dokumentu zapewniają dodatkowe bezpieczeństwo dowodu osobistego. E-dowód możesz wykorzystać do logowania się w systemach administracji publicznej oraz podpisywania dokumentów online.
Co zrobić w przypadku utraty lub uszkodzenia dowodu?
Jeśli zgubisz lub uszkodzisz dowód osobisty, powinieneś jak najszybciej zgłosić ten fakt w urzędzie oraz zablokować dokument w systemie ePUAP. W ten sposób zabezpieczysz swoje dane przed nieuprawnionym wykorzystaniem i unikniesz potencjalnych problemów związanych z kradzieżą tożsamości.
Jak zaktualizować swoje dane w banku?
Gdy odbierzesz nowy dowód osobisty, pamiętaj o aktualizacji danych w banku. Bank BNP Paribas przypomina o konieczności wymiany dowodu około trzy miesiące przed jego wygaśnięciem. Możesz to zrobić na 3 sposoby:
- korzystając z bankowości internetowej GOonline,
- dzwoniąc na infolinię pod numer +48 500 990 500 lub 22 134 00 00 (infolinia czynna 24/7, koszt połączenia wg stawki operatora). Aktualizując w ten sposób musisz mieć dostęp do aplikacji mObywatel,
- w trakcie wizyty w oddziale banku.
Aby zaktualizować kartę pobytu lub paszport, należy przyjść do placówki Banku BNP Paribas. Najbliższy oddział znajdziesz, klikając w poniższy link.
Znajdź najbliższy oddział Banku BNP Paribas
Podsumowanie – jak przedłużyć ważność dowodu
Nie warto zwlekać z wymianą dowodu osobistego. Brak ważnego dokumentu uniemożliwi Ci załatwienie spraw urzędowych, a także ograniczy możliwość korzystania z konta bankowego. Samo złożenie wniosku jest bardzo proste i jeśli zrobisz to z odpowiednim wyprzedzeniem, to unikniesz stresu i niepotrzebnych komplikacji. Z kolei aktualizacja danych w banku zapewni Ci nieprzerwany dostęp do Twoich pieniędzy. Sprawdź datę ważności swojego dowodu już dziś i zadbaj o jego terminową wymianę!
[1] Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 26 lutego 2019 r. w sprawie warstwy elektronicznej dowodu osobistego – https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20220001431/O/D20221431.pdf