Polskie wina coraz popularniejsze
Agencja Rynku Rolnego podaje, że polski rynek wina w 2017 roku wart był 2,6 mld złotych – to ponad 6 proc. więcej niż rok wcześniej. Zmieniają się nasze przyzwyczajenia zakupowe i trendy społeczne – według badań już 62 proc. Polaków deklaruje regularne spożycie wina¹.
Polacy preferują wina czerwone (66 proc. spożycia). W 2017 wypiliśmy ponad 400 milionów litrów wina, co daje 3,2 litra od osoby. Od 25 lat obserwujemy tendencję wzrostową i coraz bardziej interesują nas rodzime produkty, ciągle jednak daleko nam choćby do statystycznego Francuza, który spożywa średnio 42,5 litra wina rocznie².
Mimo, iż polskie trunki ze względu na skalę i koszt produkcji są droższe od zagranicznych, stopniowo podbijają one serca Polaków. Sięgamy po nie z powodu modnego ostatnio patriotyzmu gospodarczego lub zwykłej ciekawości. W ciągu 10 lat liczba firm zajmujących się produkcją wina wzrosła z 35 do 151. Winnice rozsiane są po całej Polsce – mamy ich obecnie już 201, ale zagłębiem win w Polsce jest południe kraju, głównie Podkarpacie i Małopolska oraz województwa lubelskie i zielonogórskie³.
Inwestowanie w sektor winiarski zaczęło być w Polsce modne już kilka lat temu – medialny wydźwięk nadało mu zwiększone zainteresowanie polskich gwiazd. Pierwszy był aktor Marek Kondrat, który zajął się importem wina do Polski. Z kolei muzyk Grzegorz Turnau stał się twarzą winnicy Turnau, która pochwalić się może również ofertą enoturystyczną. Główną zaletą inwestycji w ten sektor jest możliwość ochrony środków finansowych przed wahaniem rynkowym, tak popularnym w innych domenach. Według analityków trend picia rodzimego wina przez Polaków będzie rósł w tempie 5-7 proc. rocznie. Podobnego zdania są klimatolodzy, którzy widzą potencjał dla polskiego wina w zmianach klimatycznych i globalnym ociepleniu – oba czynniki spowodują rewolucję rolniczą, która umożliwi uprawę wysokich jakościowo winogron w Polsce.
Autor: THINKTANK
Źródła:
(1) https://www.rp.pl/Przemysl-spozywczy/305089911-Nowe-szanse-dla-polskiego-wina.html
(2) http://www.informatorspozywczy.pl/raport-polacy-pija-coraz-wiecej-wina-wysokiej-jakosci/
(3) https://www.rp.pl/Przemysl-spozywczy/305089911-Nowe-szanse-dla-polskiego-wina.html