Słownik
PowrótTransakcja DCC
Transakcja DCC (Dynamic Currency Conversion) polega na dokonaniu transakcji w walucie wydawcy karty i przewalutowaniu jej przez operatora terminala lub bankomatu. Usługa DCC jest charakterystyczna dla krajów leżących na obszarze Europy, choć zaczyna się również pojawiać poza jej granicami.
Jak działa DCC?
Działanie usługi DCC najlepiej wyjaśnić na prostym przykładzie. Załóżmy, że wyjeżdżasz za granicę i planujesz płacić kartą płatniczą. Kiedy dochodzi do transakcji, to na ekranie terminala lub bankomatu pojawi się pytanie o wybór waluty transakcji. Masz dwie opcje – decydujesz się na płatność w walucie karty płatniczej lub w walucie lokalnej.
Do dynamicznego przewalutowania dojdzie w sytuacji, gdy wybierzesz płatność w walucie karty. Terminal lub bankomat pobierze kwotę w złotówkach uprzednio dokonując jej przewalutowania po kursie wyznaczonym przez operatora danego urządzenia.
Jeżeli zapłacisz w walucie lokalnej, to nie jest to wtedy transakcja DCC, a kurs wymiany walut wyznaczany jest przez organizację płatniczą, której logo widnieje na karcie.
Opłaty związane z usługą DCC
Niestety DCC jest z reguły droższą opcją. Dlatego przebywając za granicą lepiej wybierać płatność w walucie lokalnej. Warto też przyjrzeć się ofercie kart, dla których usługa DCC jest wyłączona – takie produkty chronią Cię przed nieświadomym wyborem kosztownej opcji DCC. W Banku BNP Paribas są to: Karta Otwarta na Świat Mastercard oraz Moja Karta Premium.
Warto wiedzieć, że sprawą niekorzystnych opłat związanych z DCC zajęła się Komisja Europejska oraz Europejska Organizacja Konsumentów. 19 kwietnia 2020 roku weszły w życie nowe regulacje, które nałożyły na operatorów nowe obowiązki:
- Pierwszy z nich to konieczność umieszczania na ekranie terminala lub bankomatu informacji o opłacie, jaka zostanie pobrana w związku z przewalutowaniem, gdy dokonujemy transakcji kartą wydaną w innym państwie. Opłata ta jest różnicą między kursem wymiany waluty przez operatora a kursem Europejskiego Banku Centralnego i jest wyrażana w procentach.
- Drugi z nich to obowiązek wyświetlania na ekranach terminali i bankomatów zrozumiałych instrukcji, dotyczących przewalutowania. Użytkownik karty sam wybiera walutę, w której ma zostać zrealizowana transakcja.