Słownik
PowrótDebet
Debet jest to forma krótkoterminowego finansowania, z której mogą korzystać właściciele rachunków bankowych. Na podstawie umowy z bankiem możesz dokonywać płatności, nawet jeśli nie masz środków na koncie.
Debet to opcja pozyskania dodatkowych środków na krótki okres. Może się przydać w sytuacjach podbramkowych, gdy nie masz czasu ubiegać się o standardową pożyczkę lub kredyt. Przyznawany jest na podstawie średnich wpływów na konto, np. z ostatnich 3 miesięcy.
Jak działa debet? Kiedy na koncie osobistym pojawia się debet, możesz nadal dokonywać transakcji pomimo braku wystarczających środków. Warunki, na jakich bank udostępnia taką możliwość (w tym wysokość dostępnego debetu, okres, na jaki jest udzielany, oraz koszty z tym związane), są określone w umowie między bankiem a Tobą, jako klientem. Koszty używania debetu na koncie mogą obejmować odsetki naliczane od kwoty przekroczonego salda oraz ewentualne dodatkowe opłaty.
Debet na koncie jest dostępny głównie dla klientów, którzy mają dobrą historię kredytową, stabilną sytuację finansową oraz mogą zapewnić regularne wpływy na konto. Może być użyteczną formą finansowania, która pomaga zarządzać płynnością finansową, pozwalając na pokrycie nagłych wydatków lub w sytuacji okresowych problemów z dostępem do pieniędzy. Jednocześnie należy korzystać z niej świadomie i z rozwagą, mając na uwadze konieczność spłaty zadłużenia wraz z naliczonymi odsetkami.
Debet a kredyt odnawialny
Debet różni się od innego popularnego produktu bankowego, jakim jest kredyt odnawialny. Debet to ujemne saldo, które musisz spłacić w całości w krótkim terminie (np. w ciągu 30 dni). Kredyt odnawialny to dodatkowe środki, które zwiększają Twoje saldo. Umowę o kredyt odnawialny zawierasz najczęściej na rok, a po tym czasie możesz go odnowić.
Z kredytu odnawialnego korzystasz wtedy, gdy nie masz na koncie własnych środków, a odsetki płacisz tylko od wykorzystanej kwoty (a nie od całego przyznanego limitu). Każda wpłata zmniejsza zadłużenie i wysokość odsetek. Spłacając część kredytu, możesz znowu z niego korzystać do wysokości przyznanego limitu.