Bank zmieniającego się świata

Słownik

Powrót

POLSTR

POLSTR (Polish Short Term Rate) to wskaźnik referencyjny, który opiera się na rzeczywistych transakcjach – jednodniowych depozytach niezabezpieczonych, zawartych pomiędzy największymi krajowymi instytucjami kredytowymi a instytucjami kredytowymi i finansowymi.

POLSTR jest jednym z najważniejszych elementów reformy wskaźników referencyjnych w Polsce. Reforma ta dostosowuje polski rynek finansowy do międzynarodowych trendów preferujących wskaźniki referencyjne oparte o depozyty jednodniowe, ponieważ w tych terminach liczba zawieranych transakcji jest zwykle największa.

Dlaczego POLSTR zastąpi WIBOR?

Reforma wskaźników referencyjnych wynika z potrzeby modernizacji polskiego rynku finansowego oraz dostosowania go do trendów międzynarodowych w zakresie preferowania wskaźników referencyjnych opartych o depozyty jednodniowe.

Wskaźnik POLSTR z grupy rodziny WIRF został wybrany po przeglądzie (rozpoczętym w marcu 2024 r.) wskaźników alternatywnych dla WIBOR typu Risk Free Rate (RFR). Przegląd miał na celu weryfikację podjętej we wrześniu 2022 roku decyzji o wyborze WIRON jako alternatywnego wskaźnika referencyjnego stopy procentowej, na podstawie szerszego zakresu analiz i informacji rynkowych.

POLSTR a WIBOR – różnice

Obecnie obowiązujący wskaźnik referencyjny WIBOR (Warsaw Interbank Offered Rate) opiera się na rzeczywistych transakcjach – depozytach niezabezpieczonych, zawartych pomiędzy bankami będącymi uczestnikami Fixingu WIBOR na terminy od ON do 1Y, a instytucjami finansowymi i pozostałymi instytucjami finansowymi. Istotnym elementem procesu wyznaczania wskaźnika referencyjnego WIBOR są także kwotowania wiążące przekazywane przez banki uczestniczące w panelu.

POLSTR bazuje na rzeczywistych transakcjach – depozytach niezabezpieczonych, zawartych pomiędzy instytucjami kredytowymi (bankami) oraz instytucjami finansowymi (np. fundusze emerytalne, instytucje ubezpieczeniowe, fundusze inwestycyjne), na termin ON.

POLSTR a WIRON i WIBOR

Początkowo dokonano wyboru wskaźnika WIRON jako następcy WIBOR-u. Jednak w marcu 2024 r. rozpoczęto przegląd wskaźników alternatywnych dla WIBOR typu Risk Free Rate (RFR), w tym WIRON-u (Warsaw Interbank Overnight Rate)

Przegląd miał na celu weryfikację podjętej decyzji o wyborze WIRON jako alternatywnego wskaźnika referencyjnego stopy procentowej, na podstawie szerszego zakresu analiz i informacji rynkowych, w dynamicznie zmieniającym się środowisku makroekonomicznym polskiej gospodarki.

Wybrany POLSTR okazał się wskaźnikiem stabilniejszym i lepiej dostosowanym do aktualnych trendów międzynarodowych w zakresie stawek referencyjnych stopy procentowej.

WIBOR, choć od ponad 30 lat funkcjonuje bez zarzutu na polskim rynku finansowym, w związku z dynamicznymi zmianami na globalnym rynku finansowym, polegającymi na przechodzeniu na wskaźniki typu Risk Free Rate (RFR), powoli odchodzi do historii.

POLSTR tak samo jak WIBOR będzie podlegał zmianom w zależności od poziomu stóp procentowych wyznaczonych przez Radę Polityki Pieniężnej.

Główne zalety wskaźnika POLSTR (wcześniej WIRF-)

  1. Transparentność – wartość wskaźnika oparta na szerokim zasobie informacyjnym związanym z liczbą transakcji i ich wartością zapewnia wiarygodność wskaźnika.
  2. Stabilność – w porównaniu z WIRON-em niższa zmienność oraz jej lepsze powiązanie ze zmianami stóp procentowych NBP oraz zmianami warunków rynkowych, co oznacza większą przewidywalność dla osób, które spłacają np. kredyt hipoteczny i inwestorów.
  3. Potencjał do zastosowania w szerokim zakresie umów i instrumentów finansowych.

 

Wybrane źródła:
https://zbp.pl/aktualnosci/wydarzenia/POLSTR
https://www.knf.gov.pl/dla_rynku/Wskazniki_referencyjne?articleId=92466&p_id=18