Twoje dziecko wyjeżdża na kolonie? Sprawdź, jak je przygotować

Spis treści
Pamiętasz ten dreszcz ekscytacji towarzyszący pakowaniu się na pierwszy samodzielny wyjazd bez rodziców? Dziś role się odwróciły – to Twoje dziecko stoi u progu niezapomnianej przygody, a w Twojej głowie kłębią się pytania: Czy poradzi sobie beze mnie? Co spakować na kolonie? Skorzystaj z naszych wskazówek, aby dobrze przygotować pociechę na wyjazd. A czy warto? Jak najbardziej! Świetna zabawa gwarantowana, zwłaszcza jeśli do wykorzystanie będzie dodatkowe kieszonkowe na karcie dla dziecka!
Materiał ma charakter marketingowy i zawiera linki do produktów Banku BNP Paribas.
Pakowanie pod lupą – lista rzeczy na kolonie
Kompletując rzeczy na obóz, zapoznaj się przede wszystkim z listą podesłaną przez organizatora. To on najlepiej wie, co będzie potrzebne na konkretnym wyjeździe i na jakie formy aktywności warto przygotować dziecko. Jeśli organizator nie przesłał takiej listy, możesz skorzystać z naszych podpowiedzi.
Przykładowa, uniwersalna lista rzeczy na kolonie
- ubrania – spakuj ubrania na zmianę na każdy dzień pobytu, uwzględniając zmienne warunki pogodowe. Jeśli wiesz, że Twoje dziecko szybko brudzi się podczas jedzenia czy na świeżym powietrzu, nie wahaj się, tylko spakuj więcej ubrań na zmianę. Nie zapomnij też o bieliźnie, skarpetach i piżamie.
- buty – wygodne buty sportowe (najlepiej minimum 2 pary, w razie, gdyby jedna z par przemokła), klapki pod prysznic, sandały.
- kosmetyki i higiena – podstawowe przybory toaletowe, ręcznik, krem z filtrem UV, środek na komary.
- dokumenty i akcesoria – legitymacja szkolna, portfel z kieszonkowym w gotówce i/lub kartą płatniczą dla dziecka, ładowarka, powerbank.
- lekarstwa – jeśli Twoje dziecko je przyjmuje. Pamiętaj o poinformowaniu o tym organizatora.
Lista rzeczy na kolonie w górach
Twoje dziecko wybiera się na obóz w górach? Przygotuj je do tego, że pogoda może zmienić się błyskawicznie i najlepiej przed wyjściem na szlak ubrać się „na cebulkę”. Aby Twoje dziecko było przygotowane na każdą ewentualność, nie zapomnij spakować:
- butów trekkingowych za kostkę (najlepiej, by były już rozchodzone przez dziecko),
- kurtki przeciwdeszczowej,
- grubszych skarpet,
- ciepłej bluzy lub polaru do założenia pod kurtkę,
- plecaka, z którym dziecko wyruszy na szlak,
- śpiwora i karimaty (jeśli będą wymagane),
- okularów przeciwsłonecznych,
- kremu z filtrem,
- czapki z daszkiem,
- termosu.
Przed wyjazdem warto przypomnieć dziecku podstawowe zasady związane z bezpieczeństwem na szlaku.
Lista rzeczy na kolonie nad morzem
Tu przydatne będą między innymi:
- strój kąpielowy,
- klapki na plażę i pod prysznic,
- buty sportowe na co dzień lub na dłuższe spacery,
- ręcznik plażowy,
- czapka z daszkiem lub kapelusz,
- okulary przeciwsłoneczne,
- zapas kremu z filtrem,
- kosmetyk łagodzący po opalaniu.
Jak zadbać o bezpieczeństwo dziecka na obozie?
Niezależnie od tego, czy dziecko udaje się na pierwsze czy dziesiąte kolonie bez rodziców, koniecznie przypomnij mu podstawowe zasady bezpieczeństwa przed wyjazdem. Powinny one dotyczyć przede wszystkim słuchania poleceń opiekunów, nieoddalania się samowolnie od grupy i nierozmawiania z obcymi osobami spoza kolonii.
Chociaż dziecko z pewnością będzie zajęte dobrą zabawą, warto ustalić z nim harmonogram kontaktu z rodzicami. Zwykły SMS czy krótka rozmowa przez telefon nie zajmą dużo czasu, a jednak sprawią, że nie będziesz się martwić. Taki kontakt najlepiej zaplanować z samego rana, zaraz po śniadaniu, ale jeszcze przed wyjściem z obiektu na spacer czy inną aktywność.
Jeśli zależy Ci na tym, by w każdej chwili wiedzieć, gdzie znajduje się dziecko, możesz podarować mu przed wyjazdem smartwatch z funkcją lokalizacji. W takim przypadku nie musisz mu przerywać wypoczynku. Po prostu zerkniesz na swój telefon i zobaczysz, że teraz jest na plaży/szlaku, więc nie może odebrać telefonu – i zadzwonisz później.
Zadbaj również o to, aby dziecko nie napotkało żadnych problemów, próbując do Ciebie napisać czy zadzwonić. Jeśli ma telefon na kartę, kup dodatkowe doładowanie i pakiet Internetu, aby mieć pewność, że nie zabraknie mu ani pieniędzy na połączenia, ani gigabajtów na korzystanie z sieci.
Karta płatnicza dla dziecka – swobodny dostęp do pieniędzy na drobne przyjemności
Nawet jeśli wyjazd jest w pełni opłacony, dziecko powinno mieć ze sobą jakieś pieniądze na drobne wydatki, np. przekąski w kinie, deser na mieście czy zakup pamiątek. Chociaż możesz dać mu kieszonkowe w gotówce, zastanów się nad tym, co się stanie, jeśli zgubi portfel na szlaku czy podczas spaceru po lesie. Korzystniejszym rozwiązaniem może okazać się założenie mu konta dla dziecka. Taki rachunek jest dostępny także dla Ciebie, więc możesz śledzić jego saldo oraz wykonane transakcje. Z drugiej strony, dziecko może nim swobodnie rozporządzać, a to świetny sposób na edukację finansową od najmłodszych lat.
Czy dziecko może płacić kartą na kolonii? Jeśli tylko nie zakazuje tego organizator wyjazdu, to możesz śmiało dać mu własną (spersonalizowaną na dziecko) kartę i pozwolić na wydanie kieszonkowego na to, co wybierze. Przed wyjazdem warto jednak zadbać o to, aby dziecko wiedziało, że pieniądze muszą mu wystarczyć na cały okres kolonii, więc nie powinno wydać wszystkiego w pierwszym napotkanym fast foodzie.
Wysyłasz na obóz starsze dziecko? W takim przypadku tym bardziej przydadzą mu się własne pieniądze, bo nastolatkowie mają zwykle większą swobodę w czasie wolnym od ustalonych aktywności. Konto dla nastolatków to wygodny i bezpieczny sposób na przyznanie kieszonkowego na wyjazd, a jeśli zajdzie taka konieczność – na dosłanie dodatkowych pieniędzy.
Warto pamiętać, że w ciągu 1-2 tygodni dziecko może spotkać wiele niespodziewanych sytuacji wymagających dostępu do pieniędzy, np. zniszczenie ostatnich spodni z walizki i konieczność kupienia nowych. Jeśli chcesz mieć pewność, że w razie potrzeby szybko dotrze do niego dodatkowe kieszonkowe, konto z kartą dla dziecka to najlepszy pomysł.
Konto dla dziecka w Banku BNP Paribas
W Banku BNP Paribas własne konto z kartą może mieć dziecko w wieku 7-13 lat. Jego prowadzenie nie wiąże się z żadnymi opłatami, podobnie jak wydanie i korzystanie z Karty Samodzielniaka, a także wypłata gotówki ze wszystkich bankomatów w Polsce.
Dziecko najbardziej ucieszy się z tego, że może samodzielnie wybrać uroczy rysunek, którym będzie zdobiona jego karta. Ty – jako rodzic – docenisz natomiast usługę powiadomień SMS, dzięki której zawsze będziesz wiedzieć, za co i ile płaci Twoja pociecha.