Wielkanoc 2020 – ile Polacy wydadzą na najbliższe święta?
Wielkanoc kojarzy się z wiosennym, radosnym czasem – jednak przedświąteczne wydatki często nie pozwalają na beztroskę. Polacy z roku na rok przeznaczają na przygotowanie Wielkanocy coraz większe sumy. Przeczytaj, ile wydajemy na święta!
Wielkanoc – ile kosztuje przygotowanie świąt?
Chociaż święta wielkanocne nie kojarzą się zwykle z tak dużymi kosztami jak Boże Narodzenie, Polacy z każdym rokiem wydają na ich organizację nieco więcej. Pokazują to sondaże z poprzednich lat. W 2019 roku przeciętny Polak chciał na ten cel przeznaczyć 563 złote. To o 43 złote więcej niż w 2018 roku i o 140 złotych więcej niż 2 lata wcześniej*.
W tym okresie zwiększyła się też liczba osób, które planowały przeznaczyć na organizację świąt wielkanocnych od 500 do nawet 800 złotych. W 2019 takie wydatki planował co piąty respondent. Coraz mniej osób deklarowało też, że ich budżet na ten cel jest mniejszy, od 100 do maksymalnie 300 złotych**.
Chociaż zwyczaj dawania prezentów na Wielkanoc jeszcze nie do końca przyjął się w naszym kraju, rodziny z dziećmi i tak muszą liczyć się z większymi wydatkami. W 2019 roku planowały przeznaczyć na święta więcej niż przeciętny Polak – średnio 615 złotych*.
Wielkanoc 2020 – ile wydadzą Polacy w tym roku?
Jakich wydatków na Wielkanoc mogą spodziewać się Polacy w tym roku? Niestety, organizacja świąt może tym razem kosztować nieco więcej niż zwykle. Podczas wielkanocnych zakupów odczujemy skutki rosnącej inflacji , która – zgodnie z prognozami NBP*** – wyniesie w 2020 roku 3,3 procent.
Jak zapowiadają specjaliści, różnicę zauważymy szczególnie w cenach produktów spożywczych. Warto się na to przygotować, wybierając się na przedświąteczne zakupy. Wyraźnie droższe w porównaniu z poprzednim rokiem będą napoje słodzone, wieprzowina, a także przetwory mleczne i wypieki****.
Wydatki na Wielkanoc – na co przeznaczamy pieniądze?
Organizacja rodzinnych świąt może okazać się dotkliwa dla portfela. Szczególnie kosztowne bywają słodycze, ciasta, wędliny i kiełbasy – zwłaszcza jeśli zależy Ci na wysokiej jakości, a nie masz czasu na ich samodzielne przygotowanie.
Wielkanocne wydatki to nie tylko produkty spożywcze i składniki potrzebne do przyrządzenia tradycyjnych dań. Na co jeszcze przeznaczamy pieniądze? Sporym obciążeniem dla świątecznego budżetu bywają artykuły dekoracyjne – od nowego obrusu i okolicznościowych serwetek, przez kolorowe wianki i stroiki, po świeże tulipany. Wielkanoc to też dla wielu osób dobra okazja, by uzupełnić garderobę o wiosenne ubrania**.
Wielkanoc z głową – jak nie przesadzić ze świątecznymi wydatkami?
- Zanim ruszysz na przedświąteczne zakupy, przygotuj listę – dzięki temu unikniesz kupienia niepotrzebnych produktów. Zaplanuj, w których sklepach znajdziesz wypisane składniki w przystępnych cenach.
- Postaraj się zaopatrzyć we wszystkie potrzebne produkty w ramach jednego wyjazdu na zakupy. Zaoszczędzisz nie tylko czas, ale i paliwo.
- Pomyśl, ile osób będziesz gościć, i realistycznie oszacuj ilość przyrządzanego jedzenia. Nie wyrzucaj – jeśli część potraw zostanie nienaruszona, sprawdź, gdzie w Twojej okolicy można oddać osobom potrzebującym nadmiar świątecznych smakołyków.
- Organizacja świąt wielkanocnych to cykliczny wydatek, który możesz zaplanować z wyprzedzeniem. Załóż i odkładaj drobne sumy na ten cel przez cały rok, tak by wiosną bezstresowo cieszyć się przygotowaniami do Wielkanocy.
- Powstrzymaj się przed zbędnymi wydatkami na dekoracje wielkanocne. Wykonaj ozdoby ręcznie z produktów, które masz już w domu, i nie obawiaj się wykorzystać ich ponownie w przyszłym roku!
Święta wielkanocne to dla wielu osób spory wydatek – Polacy wydają na nie co roku średnio kilkaset złotych. Dodatkowo wzrost cen żywności sprawia, że przygotowanie świąt wielkanocnych jest coraz droższe. Żeby móc cieszyć się czasem spędzonym z najbliższymi bez obaw o finanse, warto regularnie odkładać drobne kwoty – dzięki temu Wielkanoc nie będzie tak obciążająca dla portfela.
* Wydatki wielkanocne 2019: Polak przeznaczy na organizację świąt średnio 563 złote, „aleBank.pl”
** Ankieta NBP: w 2020 r. inflacja na poziomie 3,3 proc., wzrost PKB o 3,4 proc., „Puls Biznesu”
*** Branża spożywcza ostrzega Polaków. „Musimy podnosić ceny. Nie mamy wyjścia”, „Business Insider”
**** Co trzeci Polak na organizację świąt wielkanocnych wyda 300-500 zł, „Wirtualne Media”