Zielone obligacje – inwestycja w ochronę środowiska
Czym są zielone obligacje?
Zielone obligacje, zwane green bonds, mają jasno określony cel – służyć finansowaniu bądź refinansowaniu działań związanych z szeroko pojętą ochroną środowiska naturalnego, tj. energią odnawialną, efektywnością energetyczną, gospodarką wodną
i ściekową czy też zarządzaniem odpadami. Prowadzącymi księgę popytu były banki BNP Paribas, Citi, Commerzbank, Societe Generale oraz PKO BP. Co ważne – emisja zielonych obligacji może zostać przeprowadzona nie tylko przez państwa, ale również przez samorządy i firmy.
Zielone obligacje – nowy instrument inwestowania
Polska jako pierwszy kraj na świecie wyemitowała zielone obligacje z sukcesem. W ramach pierwszej emisji, 12 grudnia 2016 r., wyemitowano pięcioletnie obligacje o wartości 750 mln dol., z rentownością na poziomie 0,634%. Dzięki ich ogromnej popularności można było sfinansować wydatki budżetowe na projekty w zakresie zrównoważonego rolnictwa, czystego transportu czy też odnawialnych źródeł energii. Natomiast kolejna emisja, w styczniu 2018 r., obejmowała już obligacje
o wartości 1 mld dol., na które popyt wyniósł 3,25 mld euro, a rentowność 1,153%. To ogromny sukces Ministerstwa Finansów.
Na co przeznaczono pieniądze?
Ogromny sukces sprawił, że możliwe było zainwestowanie sporych pieniędzy w ochronę środowiska. W co dokładnie? Więcej niż jedna trzecia uzyskanych środków przeznaczona została na „zrównoważone rolnictwo”, tzn. sfinansowanie krajowego udziału
w unijnym Programie Rozwoju Obszarów Wiejskich¹. Podobną część środków przeznaczono na wieloletni rządowy program inwestycji kolejowych „czysty transport” (wsparto m.in. transport osobowy)². W zrealizowanych projektach można również znaleźć informację o budowie zintegrowanego centrum komunikacyjnego w Bydgoszczy, modernizacji linii Warszawa–Gdynia czy połączenia Siedlce–Terespol. Kolejnym obszarem inwestycji była energetyka odnawialna – przeznaczono na nią prawie jedną piątą wpływów z emisji. Część wpływów została również przeznaczona na zalesianie czy działalność parków narodowych.
Zielone obligacje – sukces Polski
Nikt nie spodziewał się sukcesu odniesionego przez zielone obligacje wyemitowane przez Polskę. W największej części zielone obligacje nabyły fundusze inwestycyjne – 49 proc., banki – 22 proc. oraz instytucje ubezpieczeniowe i fundusze emerytalne – 16 proc. Jeśli chodzi o kraje, które zainteresowały się naszymi obligacjami, to największe zainteresowanie wyraziły Niemcy i Austria – 27 proc., państwa Beneluksu – 17 proc. oraz Wielka Brytania i Irlandia – 16 proc³.
Warto wspomnieć, że nasze zielone obligacje zostały docenione nie tylko przez inwestorów, ale też przez instytucje takie jak Climate Bonds Initiative (CBI), która w marcu 2018 r. przydzieliła Polsce nagrodę za pierwszą rządową emisję zielonych obligacji.
Autor: THINKTANK, 26 listopada 2018 r.
Źródła:
[1] https://www.gov.pl/rolnictwo/-program-rozwoju-obszarow-wiejskich-2014-2020-prow-2014-2020.
[2] https://www.rynek-kolejowy.pl/wiadomosci/program-utrzymaniowy-przyjety-do-2023-roku-prawie-24-mld-zl-na-kolej-85308.html.
[3] https://www.bankier.pl/wiadomosc/Polska-nagrodzona-w-Londynie-za-zielone-obligacje-7503088.html.