Czy wiesz, że...
- E-mail może być szkodliwy dla środowiska?
- E-mail wpływa na ocieplenie klimatu?
- E-mail generuje ślad węglowy?
Czy wiesz, że...
Dane przechowywane w "chmurze" zajmują przestrzeń w realnym świecie. Ta przestrzeń tworzy pokaźny ślad węglowy. Zanieczyszczenia biorą się z energii potrzebnej do pracy serwerów, na których trzymane są e-maile.
Szacuje się, że każdy e-mail (nawet ten, do którego nie zaglądałeś od wielu lat) to ok. 0,13 g CO2 w ciągu roku. Jak myślisz, to dużo czy mało?
Każdy z nas może ograniczyć szkody wyrządzone środowisku i nie potrzeba do tego wielkich wyrzeczeń. Skasuj niepotrzebne e-maile i sprawdź, jak mała zmiana w Twoich e-nawykach, może być wielką zmianą dla Ziemi.
Poznaj proste sposoby, jak korzystać z poczty elektronicznej w sposób przyjazny dla środowiska.
W BNP Paribas Bank Polska S.A. przywiązujemy ogromną wagę do działań na rzecz naszej planety. Poznaj inne ekologiczne inicjatywy banku i razem przeciwdziałajmy zmianom klimatycznym.
Dowiedz się więcejPrezentowane wyliczenia mają charakter szacunkowy i stanowią opracowanie własne Banku. Do obliczeń wykorzystany został średni rozmiar e-maila wynoszący 160 kB, średnia energochłonność żarówki LED o mocy 9W, średnie zużycie prądu podczas pełnego naładowania smartfona średniej klasy bez funkcji szybkiego ładowania (obliczenia własne zweryfikowane przez zespół serwisu internetowego CrazyNauka.pl), średnia wielkość emisji CO2 na kilometr podróży nowym samochodem w 2018 roku (na podstawie danych ACEA – European Automobile Manufacturers Association) oraz średnia wielkość emisji CO2 związana z przechowywaniem e-maila przez rok w chmurze w oparciu o dane dot. zużycia energii przez serwery serwisu internetowego Onet.pl (na podstawie danych serwisu Onet.pl).
Obliczenia mogą nie uwzględniać emisji związanej z chłodzeniem i utrzymaniem infrastruktury serwerowni (ochrona, system przeciwpożarowy, itp.). Te czynniki mogą mieć istotny wpływ na wielkość emisji CO2 związanej z przechowywaniem e-maila.