Szanowni Państwo,
w 2018 r. Bank BGŻ BNP Paribas przedstawił nową strategię Fast Forward, która nakreśliła kierunek rozwoju Banku na najbliższe lata. Jednym z motorów rozwoju Banku jest połączenie z podstawową działalnością Raiffeisen Bank Polska, ale realizując ambitne projekty biznesowe nie zapominamy o społecznym wymiarze naszej działalności. Przeciwnie, szeroko i wszechstronnie rozumiana Społeczna Odpowiedzialność Biznesu jest jednym z filarów naszej strategii.
CSR rozumiemy nie tylko jako zobowiązanie wobec społeczeństwa i środowiska naturalnego, ale także jako sposób budowania naszej przewagi konkurencyjnej. Wierzymy, że rzeczywiste, a nie tylko deklarowane przywiązanie do wartości istotnych społecznie oraz troska o zrównoważony rozwój pozwalają wyróżniać się na tle branży i budować trwałe relacje z klientami. Realizowane przez Bank działania pozytywnie wpływające na nasze otoczenie, pośrednio korzystnie przekładają się na naszą pozycję rynkową.
W 2018 r. w Rankingu Odpowiedzialnych Firm zostaliśmy Liderem Odpowiedzialnego Biznesu w kategorii „Bankowość, sektor finansowy i ubezpieczeniowy”. To ogromne wyróżnienie, ponieważ na tej branży spoczywa szczególna odpowiedzialność za środki powierzone nam przez klientów czy powodzenie ich projektów biznesowych. Nasza branża w ogromnej mierze opiera się na zaufaniu, które budujemy m.in. przez działania CSR.
Kwestie zaufania podkreślaliśmy m.in. podczas konferencji Nienieodpowiedzialni, której zeszłoroczna edycja poświęcona była relacji konsumpcjonizmu z finansami i etyce sprzedaży produktów. Drogą do długofalowego sukcesu jest etyczne budowanie trwałych relacji i bycie fair wobec partnerów. To jest sedno bankowości, pomimo nie zawsze najlepszego wizerunku naszej branży. Skuteczne wszechstronne działania w zakresie odpowiedzialności mogą ten obraz zmienić.
Kluczowym wymiarem odpowiedzialności naszej organizacji jest wspieranie rozwoju gospodarczego w perspektywie długoterminowej, które rozumiemy jako finansowanie klientów zgodnie z zasadami etycznymi i przy uwzględnieniu wyzwań zrównoważonego rozwoju. Biorąc pod uwagę globalne wyzwania klimatyczne Bank stale rozwija ofertę produktów i usług wspierających klientów w przechodzeniu na gospodarkę niskoemisyjną. W 2018 r. powołaliśmy Biuro ds. Międzynarodowych Instytucji Finansowych i Programów Zrównoważonego Rozwoju, którego celem jest rozpoznanie i wdrażanie w Banku programów związanych z efektywnością energetyczną, wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii, elektromobilnością i ochroną środowiska naturalnego przy współpracy z krajowymi i międzynarodowymi instytucjami finansowymi.
Jako Bank, wierzymy, że naszą rolą jest poruszanie ważnych tematów społecznych. Nie chcemy mówić tylko o sobie i naszej ofercie. Dlatego w 2018 r. z dużym rozmachem rozpoczęliśmy kampanię „Dlaczego nie ma kobiet na banknotach?”. Dzięki niej chcemy wywołać szeroką dyskusję na temat roli kobiet w życiu społecznym i zawodowym. Osobiście jestem wśród członków założycieli powstałego w ub. roku klubu Male Champions of Change – pierwszej w Polsce organizacji działającej na rzecz wspierania kobiet i różnorodności w biznesie.
Oprócz dyskusji w skali krajowej i działań na poziomie makro, ważne są również działania, także te – zdawałoby się – na małą skalę jak np. dostosowywanie oddziałów naszego Banku do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Nasz flagowy oddział, zlokalizowany w dawnym Sezamie, otrzymał nagrodę dla najlepiej dopasowanej do potrzeb osób niepełnosprawnych placówki usługowej w Warszawie. Wierzymy, że suma drobnych kroków i małych zmian spowoduje dużą, pożądaną społecznie zmianę, co potwierdziliśmy przystępując do Partnerstwa na rzecz dostępności w ramach Programu Dostępność Plus.
Cieszę się, że CSR w wymiarze społecznym wrasta w DNA naszego Banku, czego potwierdzeniem jest zaangażowanie w akcję Szlachetna Paczka. Oddolna spontaniczna inicjatywa przez lata wspaniale się rozwijała, aby w 2018 r. przerodzić się w strategiczne partnerstwo, a nasi pracownicy pobili rekord w liczbie paczek przygotowanych w ramach wolontariatu pracowniczego przez jedną firmę. 2000 pracowników Banku BGŻ BNP Paribas przygotowało ponad 100 paczek dla potrzebujących rodzin. To powód do wielkiej dumy.
CSR rozumiemy wszechstronnie, również jako działania wewnętrzne i odpowiedzialność Banku wobec naszych pracowników. W tym aspekcie cieszy, że kolejny raz zostaliśmy wyróżnieni tytułem Top Employer i znaleźliśmy się w gronie najlepszych pracodawców w kraju. W 2019 r. ten wewnętrzny wymiar CSR będzie szczególnie istotny, gdyż przed nami niełatwy proces łączenia dwóch Banków i dwóch kultur organizacyjnych. Wierzę, że z połączenia podejścia do CSR powstanie jeszcze bardziej wszechstronna kultura społecznej odpowiedzialności biznesu.
W krótkim liście mogłem tylko zasygnalizować część naszych działań CSR, a o wielu bardzo ciekawych i inspirujących nie miałem okazji wspomnieć. Dlatego serdecznie zapraszam do lektury całości niniejszego raportu.
Pozdrawiam,
PRZEMEK GDAŃSKI