List
Przewodniczącego
Rady Nadzorczej

Szanowni Państwo,

Bank BGŻ BNP Paribas jest bankiem zmieniającego się świata, ale w 2018 r. sam był w równie wielkim stopniu zmieniającym się bankiem. Mam ten przywilej, że jako osoba długo związana z naszym Bankiem, mogę na zachodzące w nim zmiany spojrzeć z szerszej perspektywy. W ostatnich latach Bank zmienił się radykalnie. I zmienił się na lepsze

Rok 2018 był szalenie istotny z punktu widzenia historii naszej instytucji, ponieważ ogłaszając nową strategię Fast Forward wyznaczyliśmy sobie cele i kierunek, w którym chcemy zmierzać, a przejmując podstawową działalnością Raiffeisen Bank Polska weszliśmy do ekstraklasy polskich banków. W ten sposób wieńczymy mozolny proces budowania pozycji Banku na polskim rynku, a jednocześnie otwieramy kolejny rozdział w historii naszej instytucji.

Historia Banku sięga 1919 r. i pierwszych dni II Rzeczpospolitej. Burzliwe losy naszego kraju nie ominęły naszej instytucji, która w ciągu ostatnich 100 lat przybierała różne formy prawne. Jednak niezmiennie Bank BGŻ, a wcześniej Polski Bank Rolny oraz Państwowy Bank Rolny, związane były z Polską i polską gospodarką. Obecnie jesteśmy częścią globalnej grupy BNP Paribas, jednak lokalny komponent naszej tożsamości nie stracił i nie straci na znaczeniu, nawet po planowanym na ten rok procesie rebrandingu. Nadal z obu nurtów – globalnego i lokalnego – będziemy czerpać to, co najlepsze, łącząc krajową tożsamość i znajomość rynku z możliwościami i perspektywą globalnej grupy finansowe

Grupa BNP Paribas należy do największych na świecie. Po serii fuzji nasz Bank również stał się jednym z największych w Polsce. A większe rozmiary to większa odpowiedzialność. Czujemy się odpowiedzialni nie tylko w wymiarze biznesowym, ale również społecznym, angażując się w rozmaite projekty CSR.

Niektóre z nich, jak np. współpraca i wolontariat w Szlachetnej Paczce, akcja „Dzieciaki do rakiet” czy kampania społeczna „Dlaczego nie ma kobiet na banknotach” są widoczne w skali kraju. Jednak nie chciałbym, aby te wspaniałe, zaplanowane z dużym rozmachem działania, przesłaniały te na mniejszą skalę. Są one równie ważne, zarówno z punktu widzenia Banku, jak i lokalnych społeczności. Mam tu na myśli np. stypendia dla uzdolnionej młodzieży w ramach wieloletniego już Programu „Klasa” czy projekt Lokalny Ambasador, dzięki któremu pracownicy naszego Banku aktywnie włączają się w działania na rzecz najbliższego otoczenia. CSR ma dla nas także wymiar biznesowy – w 2018 r. wycofaliśmy się z finansowania sektora tytoniowego, a równolegle oferujemy korzystne finansowanie ekologicznych projektów, choćby w sektorze Agro.

Rozpoczynający się rok upłynie przede wszystkim pod znakiem integracji z Raiffeisen Bank Polska. W jej wyniku zbudujemy uniwersalny, wszechstronny Bank, który będzie mógł z powodzeniem wyróżniać się na tle branży i tworzyć trwałe relacje z klientami. Wierzymy, że elementem budowania tej pozycji jest szczere i wszechstronne podejście do CSR, gdyż wiarygodność na tym polu pomoże nam zacieśniać relacje biznesowe. Ufam, że w przyszłorocznym raporcie Banku, po operacyjnym połączeniu dwóch instytucji, będziemy mogli opisać działania nie mniej inspirujące niż te z 2018 roku.

Z poważaniem,

JÓZEF WANCER