Nad reformą pracuje Narodowa Grupa Robocza, zainicjowana przez Komisję Nadzoru Finansowego. W jej skład wchodzą przedstawiciele m.in. Ministerstwa Finansów, Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, Komisji Nadzoru Finansowego, GPW Benchmark, BondSpot SA, Narodowego Banku Polskiego, banków, a także najważniejsze podmioty związane ze stosowaniem wskaźników referencyjnych w Polsce.
WIBOR - POLSTR
Planowana zmiana wskaźnika WIBOR na POLSTR, ma na celu przede wszystkim dostosowanie się do najnowszych, międzynarodowych trendów w zakresie preferowania wskaźników referencyjnych opartych o jednodniowe transakcje. Tendencja ta powstała na bazie Rozporządzenia BMR wydanego w 2016 roku przez Parlament Europejski i Radę (UE).
o reformie
Reforma wskaźników jest jednym z procesów, jakie zachodzą na rynkach finansowych na świecie. Kolejne rynki decydują się na odchodzenie od wskaźników typu IBOR na rzecz wskaźników jednodniowych. Oczekuje się, że taka zmiana obejmie również naszą rodzimą walutę PLN i wskaźnik WIBOR.
Narodowa Grupa Robocza (NGR)
POLSTR w umowach kredytowych
- POLSTR ma w przyszłości stać się wskaźnikiem referencyjnym stosowanym w produktach kredytowych oferowanych przez banki.
- Dla umów kredytowych, które już są podpisane, zastąpienie WIBOR-u w relacji z danym Klientem będzie następowało zgodnie z postanowieniami umowy kredytowej i/lub regulaminu jako załącznika do umowy kredytowej.
- Jeżeli podpisana dokumentacja kredytowa nie zawiera takich postanowień, zastąpienie WIBOR-u może nastąpić poprzez rozporządzenie Ministra Finansów wskazujące właściwy zamiennik. Obecnie brak jest projektu takiego rozporządzenia.
Więcej informacji na temat wskaźników znajduje się na stronie GPW Benchmark S.A https://gpwbenchmark.pl oraz na stornie Komisji Nadzoru Finansowego https://www.knf.gov.pl
Materiały
Polecamy Państwa uwadze poniższe strony internetowe: