BFG System gwarantowania depozytów w Polsce
Informacja o obowiązkowym systemie gwarantowania środków pieniężnych zgromadzonych na rachunkach bankowych lub należnych z tytułu wierzytelności:
BNP Paribas Bank Polska S.A. uczestniczy w systemie gwarantowania środków pieniężnych uregulowanym w ustawie z dnia 10 czerwca 2016 r. o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym, systemie gwarantowania depozytów oraz przymusowej restrukturyzacji (Dz.U. poz. 996), zwanej dalej „Ustawą”. Celem powyższego systemu jest zapewnienie klientom banku (deponentom) wypłaty środków gwarantowanych, do wysokości określonej Ustawą, w przypadku ich niedostępności tj. gdy nie mogą być wypłacone od dnia spełnienia warunku gwarancji.
Zapoznaj się z arkuszem informacyjnym dla deponentów
Arkusz informacyjny dla deponentów Otwiera się w nowym oknie.
Z dniem spełnienia warunku gwarancji deponenci nabywają w stosunku do Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, na warunkach określonych w Ustawie, uprawnienie do świadczenia pieniężnego.
Dzień spełnienia warunku gwarancji jest to dzień wskazany w decyzji Komisji Nadzoru Finansowego jako dzień zawieszenia działalności banku i ustanowienia zarządu komisarycznego, o ile nie został on ustanowiony wcześniej, oraz wystąpienia do właściwego sądu z wnioskiem o ogłoszenie upadłości.
Środki gwarantowane wypłacane są na podstawie listy deponentów, która jest sporządzona przez podmiot uprawniony do reprezentacji banku i w ciągu 3 dni roboczych od dnia spełnienia warunku gwarancji, przekazywana jest do Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Lista ta jest przygotowywana w oparciu o system wyliczania banku tj. bazę klientów, system informatyczny zawierający dane o deponentach i wysokości należnych im środków gwarantowanych.
Świadczenie wypłacane jest przez zarząd komisaryczny lub podmiot, z którym Bankowy Fundusz Gwarancyjny zawrze umowę o dokonanie wypłat środków gwarantowanych, w miejscach i terminach podanych do wiadomości publicznej przez Fundusz m.in. w drodze ogłoszenia w dzienniku o zasięgu ogólnokrajowym i na stronie internetowej Funduszu. Po tym terminie wypłaty są dokonywane bezpośrednio przez Fundusz do upływu terminu przedawnienia roszczeń z tytułu gwarancji. Roszczenia z tytułu gwarancji przedawniają się po upływie 5 lat od dnia spełnienia warunku gwarancji.
Gwarancjami objęte są depozyty złotowe i walutowe. Niezależnie od waluty w jakiej nominowany jest depozyt, wypłata środków gwarantowanych będzie dokonywana w złotych.
Świadczenie wypłacane jest co do zasady w ciągu 7 dni roboczych od dnia spełnienia warunku gwarancji. Dniem roboczym jest dzień, który nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy i nie przypada w sobotę.
Terminu 7 dniowego, o którym mowa powyżej, nie stosuje się, w odniesieniu do całości lub części świadczenia, w przypadku gdy:- istnieją uzasadnione wątpliwości co do poszczególnych danych na liście deponentów lub uzasadnione wątpliwości, czy deponent jest uprawniony do otrzymania środków gwarantowanych lub gdy środki gwarantowane są przedmiotem sporu sądowego. Świadczenie pieniężne jest płatne w takim przypadku niezwłocznie po otrzymaniu informacji przez Fundusz o ustaniu przesłanek, o których mowa w zdaniu poprzednim;
- uprawnienia z tytułu środków gwarantowanych wynikają z umowy rachunku bankowego prowadzonego w formie indywidualnych kont emerytalnych lub indywidualnych kont zabezpieczenia emerytalnego, o których mowa w ustawie z dnia 20 kwietnia 2004 r. o indywidualnych kontach emerytalnych oraz indywidualnych kontach zabezpieczenia emerytalnego (Dz. U. z 2014 r. poz. 1147, z 2015 r. poz. 978 i 1844 oraz z 2016 r. poz. 615), zwanej dalej "ustawą o IKE oraz IKZE". Świadczenie pieniężne jest płatne w takim przypadku niezwłocznie po otrzymaniu przez Fundusz potwierdzenia zawarcia przez deponenta umowy o prowadzenie indywidualnego konta emerytalnego albo indywidualnego konta zabezpieczenia emerytalnego z inną instytucją finansową lub otrzymania potwierdzenia przystąpienia przez deponenta do programu emerytalnego w trybie przewidzianym w ustawie o IKE oraz IKZE, z tym że w przypadku niedopełnienia przez deponenta któregokolwiek z obowiązków, o których mowa w art. 14 ust. 3 ustawy o IKE oraz IKZE, jeżeli nie spełnia on warunków do wypłaty, o których mowa w art. 34 ust. 1 pkt 1 lub w art. 46 albo w art. 34a ust. 1 pkt 1 tej ustawy, świadczenie pieniężne jest płatne niezwłocznie po poinformowaniu Funduszu o tym przez podmiot uprawniony do reprezentacji banku oraz po przekazaniu przez niego Funduszowi innych informacji niezbędnych do zachowania warunku tej wypłaty, o którym mowa w art. 14 ust. 4 ustawy o IKE oraz IKZE;
- wypłata środków gwarantowanych, o których mowa w art. 24 ust. 3 i 4 Ustawy (środki objęte szczególną ochroną gwarancyjną ponad limit, o których mowa w sekcji „Maksymalna wysokość gwarancji” powyżej), jest dokonywana ponad limit równowartości w złotych 100 000 euro określony w art. 24 ust. 1. Świadczenie pieniężne w tym przypadku jest płatne niezwłocznie po przedłożeniu Funduszowi przez deponenta oświadczenia wraz z dokumentami, o których mowa w art. 24 ust. 5 Ustawy, oraz po otrzymaniu przez Fundusz potwierdzenia podmiotu uprawnionego do reprezentacji, o którym mowa w tym przepisie;
- wypłata środków gwarantowanych jest dokonywana w przypadku, o którym mowa w art. 59 ust. 1 (wypłaty środków gwarantowanych deponentom oddziału banku objętego systemem gwarantowania, utworzonego w państwie członkowskim innym niż Rzeczpospolita Polska). Świadczenie pieniężne w tym przypadku jest płatne w terminie ustalonym w porozumieniu, o którym mowa w art. 60 Ustawy.
Roszczenia deponentów z tytułu gwarancji nieujawnione w ramach listy deponentów przekazanej Funduszowi, z wyłączeniem przypadków określonych w art. 36 ust. 1 Ustawy (przypadki, w których może nastąpić zmiana terminu wypłaty, o których mowa powyżej) , Fundusz zaspokaja w terminie 7 dni roboczych od dnia otrzymania danych uzupełniających listę deponentów, sporządzonych przez podmiot uprawniony do reprezentacji banku, w szczególności po ustaleniu listy wierzytelności sporządzonej w postępowaniu upadłościowym podmiotu objętego systemem gwarantowania lub po stwierdzeniu prawomocnym orzeczeniem sądu wierzytelności wobec podmiotu objętego systemem gwarantowania, w stosunku do którego nastąpiło spełnienie warunku gwarancji.
Jeśli w dniu spełnienia warunku gwarancji uprawnienia z tytułu środków gwarantowanych przysługiwały następcom prawnym deponenta oraz- osobom, które przedstawiły rachunki stwierdzające wysokość poniesionych przez nich kosztów pogrzebu posiadacza rachunku,
- osobom wskazanym w dyspozycji na wypadek śmierci posiadacza rachunku,
oraz – niezależnie od przyczyny faktycznej lub prawnej zostały wykazane w systemie wyliczania podmiotu objętego systemem gwarantowania jako uprawnienia poprzednika prawnego, Fundusz jest obowiązany spełnić świadczenie pieniężne z tytułu środków gwarantowanych, stanowiące kwotę obliczoną dla poprzednika prawnego. Uprawnienia do odbioru środków gwarantowanych ustala się na zasadach ogólnych zgodnie z przepisami określającymi skutki danego rodzaju następstwa prawnego oraz zasady dysponowania majątkiem, jaki należał do poprzednika prawnego.
W przypadku gdy środki zdeponowane na rachunku zostały zablokowane na podstawie przepisów o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu, zawiesza się wypłatę deponentowi środków gwarantowanych, na czas trwania blokady.
Deponent posiadający środki pieniężne przekraczające limit objęty gwarancją Bankowego Funduszu Gwarancyjnego lub nieobjęte systemem gwarancyjnym ma prawo dochodzić swoich roszczeń na ogólnych zasadach prawa upadłościowego. Środki te stanowią wierzytelność deponenta do masy upadłości banku.
W przypadku jakichkolwiek pytań prosimy o kontakt z naszym doradcą. Jednocześnie informujemy, iż więcej informacji można znaleźć na stronach Bankowego Funduszu Gwarancyjnego: www.bfg.pl. oraz pod bezpłatną infolinią udostępnioną przez BFG: 800 569 341 (opłata za połączenie wg cennika operatora).