Jesteśmy CSR – tak najkrócej moglibyśmy odpowiedzieć na pytanie, dlaczego zdecydowaliśmy się, już sześć lat temu, na to, by sporządzać cykliczne raporty społeczne. Zrównoważony rozwój, uwzględniający nasze oddziaływanie na otoczenie, to nie tylko fundament naszej biznesowej strategii, ale też wielka wartość, która nas łączy.
Regularne raportowanie umożliwia nam oraz naszym interesariuszom porównanie efektów działań realizowanych w kolejnych latach. To jedyny w swoim rodzaju „rachunek sumienia” – pokazujący skalę i efektywność naszego działania, mobilizujący jednocześnie do tego, by stawiać sobie jeszcze bardziej ambitne cele na kolejne lata.
Niniejszy raport za 2016 rok przygotowany został zgodnie ze Standardami Raportowania Global Reporting Initiative (GRI, opcja „Core”) przy wykorzystaniu suplementu sektorowego dla usług finansowych. Ujęliśmy w nim cztery istotne obszary naszej odpowiedzialności: gospodarczy (wobec klientów i rynku), społeczny (wobec pracowników), obywatelski (wobec społeczeństwa) oraz środowiskowy.
Publikacja powstała na podstawie informacji zebranych z praktycznie wszystkich działów naszego Banku. W dobór wskaźników, określenie ich istotności oraz zgromadzenie niezbędnych danych zaangażowało się blisko 40 koordynatorów w poszczególnych liniach biznesowych i obszarach wsparcia. Koordynacją raportowania zajmuje się Biuro Społecznej Odpowiedzialności Biznesu.
Podobnie jak rok wcześniej, i ten Raport wiązał się z dużym wyzwaniem – koniecznością uwzględnienia implikacji połączenia się banków (wcześniej BGŻ i BNP Paribas, w 2016 roku także Sygma) oraz procesu transformacji i integracji łączących się organizacji. Uspójnienia wymagały także stosowane wskaźniki i metodologie wykorzystywane w raportowaniu społecznym.
W raporcie przedstawiliśmy dane za okres od 1 stycznia 2016 do 31 grudnia 2016 roku, chyba że w treści raportu zaznaczyliśmy inaczej. Nie wprowadziliśmy znaczących zmian w zasięgu i granicach raportowania w stosunku do publikacji z roku 2015.
Raporty z poprzednich lat dostępne są tu.
Podziękowania kierujemy w szczególności do: Bożeny Adamskiej, Konrada Anczaruka, Marka Andruchowa, Małgorzaty Banaszek, Magdaleny Barwińskiej, Marii Bąbki, Renaty Bednarz, Sabiny Blitek, Krzysztofy Bełz, Piotra Bieniasza, Grzegorza Chudeckiego, Adama Dobrzyńskiego, Jarosława Frączka, Katarzyny Golankiewicz, Gizeli Gorączyńskiej, , Krzysztofa Gustowskiego, Ewy Jabłońskiej-Biedki, Łukasza Jagły, Moniki Janusz, Joanny Jóźwiak, Beaty Kaczmarczyk-Pietraszewskiej, Marioli Kalisz, Valentiny Khokhlovej, Eweliny Kopki, Piotra Korzucha, Grzegorza Kosiora, Katarzyny Kowalskiej, Moniki Kwaśniewskiej, Macieja Majewskiego, Janusza Markowskiego, Iwony Markowskiej, Małgorzaty Mączki, Magdy Mieczkowskiej, Mirosława Mikłosa, Beaty Mleczarek, Pauliny Ostrowskiej, Kingi Pańczyszyn, Tadeusza Pawlaka, Mateusza Pietrusiaka, Anny Polańskiej-Wypchło, Grzegorza Sadlaka, Kingi Sękowskiej-Pratkowskiej, Iwony Stępnikowskiej, Anety Szewczak, , Doroty Ślusarek, Izabeli Święs-Szywacz, Izabeli Tworzydło, Anety Tyszkiewicz, Renaty Woźniak, Iwony Wójcińskiej, Małgorzaty Zdzienickiej-Grabarz.
Mamy nadzieję, że nasz Raport okazał się dla Państwa inspirującą lekturą. Zachęcamy do dzielenia się z nami swoimi przemyśleniami. Każdy komentarz i sugestia pozwolą nam w przyszłości jeszcze lepiej działać na rzecz zrównoważonego rozwoju.
Joanna Gajda-Wróblewska
specjalista ds. społecznej odpowiedzialności biznesu