Najczęściej poszukiwane

Bank zmieniającego się świata
 

Split Payment w rozliczeniach między podmiotami gospodarczymi

29/06/2018

Od 1 lipca 2018 r. w rozliczeniach między podmiotami gospodarczymi zostaje uruchomiony mechanizm podzielonej płatności (MPP), czyli tzw. Split Payment. W ramach Split Payment zapłata należności z tytułu faktury VAT trafia na dwa oddzielne rachunki bankowe odbiorcy: kwota netto z faktury na rachunek rozliczeniowy (bieżący), a kwota podatku VAT na specjalny rachunek VAT otwarty przez Bank dla Posiadacza.

Wprowadzenie mechanizmu podzielonej płatności Split Payment ma na celu zwiększenie przejrzystości rozliczeń transakcji płatniczych z tytułu zapłaty za towary i usługi obłożone podatkiem VAT, a także „uszczelnienie” systemu VAT. 

Główne cechy

  • korzystanie z mechanizmu podzielonej płatności (MPP) jest dobrowolne – o wyborze metody zapłaty za fakturę VAT decyduje płatnik, czyli nabywca towaru lub usługi
  • płatności Split Payment można dokonać jedynie w złotówkach
  • Nabywca towarów i usług, realizując zapłatę w formule płatności podzielonej (Split Payment), rozdziela płatność za fakturę VAT na dwie kwoty wyszczególnione w fakturze :
  • kwotę netto, która trafi na rachunek rozliczeniowy odbiorcy,
  • kwotę podatku VAT, która docelowo trafi na  rachunek VAT odbiorcy
  • banki otwierają jeden rachunek VAT dla wszystkich rachunków rozliczeniowych przedsiębiorcy prowadzonych w złotówkach (na prośbę Klienta Bank może otworzyć więcej rachunków VAT oraz odpowiednio połączyć je z rachunkami rozliczeniowymi przedsiębiorcy)
  • rachunek VAT, to specjalny rachunek bankowy prowadzony bezpłatnie przez Bank. Co ważne, środki zgromadzone na tym rachunku mogą być przeznaczone wyłącznie na cele związane z  rozliczeniami VAT.

 

Podstawa prawna

Ustawa z dnia 15 grudnia 2017 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw

 

Przelew do rozliczenia w mechanizmie podzielonej płatności (Split Payment) można zadysponować:

  • za pośrednictwem wszystkich kanałów bankowości elektronicznej udostępnionych przez Bank (w kanałach tych zostały dodane nowe formatki zleceń płatniczych do rozliczenia w mechanizmie podzielonej płatności)
  • w oddziale Banku na formularzu papierowym.

Zlecenia do rozliczenia w mechanizmie podzielonej płatności (Split Payment) przyjmowane są przez Bank do realizacji w tych samych godzinach, co pozostałe krajowe zlecenia płatnicze do rozliczenia w systemach Elixir, ExpressElixir oraz Sorbnet2.  

Dowiedz się więcej o mechanizmie Split Payment