Najczęściej poszukiwane

Bank zmieniającego się świata
 

Czy rolnicy korzystają z finansowania na działanie rolno-środowiskowo-klimatyczne?

18/07/2018

Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Martin & Jacob na zlecenie Banku BGŻ BNP Paribas  co piąty rolnik nie wie, czym jest rolnictwo zrównoważone. Jednak 90 proc. badanych stosuje praktyki sprzyjające środowisku, ale już zaledwie 11 proc. deklaruje skorzystanie w tym roku z dopłat w ramach działania rolno-środowiskowo-klimatycznego PROW 2014–2020. 

Specjalizacja zwiększa wykorzystanie

Badani rolnicy nie przystępują masowo do działania. Warto jednak podkreślić, że gospodarstwa wyspecjalizowane w produkcji mięsnej oraz mlecznej najczęściej korzystają z dostępnych środków w ramach pakietów.  Niezależnie od tego czy rolnik decyduje się na realizację działania i ubiega się o płatności rolno-środowiskowo-klimatyczne, to i tak realizuje zabiegi służące naturze. Najczęściej stosowanym rozwiązaniem jest wypas lub koszenie użytków zielonych co najmniej dwa razy do roku – tak deklaruje blisko 40 proc. badanych. W większości jednak prowadzone przez rolników czynności nie są powiązane z przystąpieniem do działania rolno-środowiskowo-klimatycznego. Część z nich jest wynikiem typowych prac rolniczych, a część stanowi składową innych płatności – głównie bezpośrednich. 

Dlaczego tak jest?

Ankietowani gospodarze w zdecydowanej większości dostrzegają pozytywy rolnictwa zrównoważonego. Jednak tylko 13 proc. z nich stwierdza, że stosowane praktyki zwiększają zyski z produkcji. Bierze się to z tego, że dla wielu badanych podejmowane zabiegi mają charakter czysto techniczny, a ich realizacja jest w dużej mierze uzależniona od zmiennej sytuacji w rolnictwie. Przystąpienie do działania to natomiast zobowiązanie, które wiąże się z koniecznością realizacji wymogów pakietu i kosztami, a ewentualne zyski są odroczone w czasie. 

Wsparcie finansowe

Co czwarty badany rolnik deklaruje, że korzystał z finansowania podczas realizowania czynności. Na wzięcie kredytu najczęściej decydują się gospodarstwa wyspecjalizowane w produkcji mlecznej lub mięsnej. 

- Produkty kredytowe Banku BGŻ BNP Paribas mogą być wykorzystane w celu wsparcia finansowania zrównoważonego rolnictwa. Jako członek wspierający Polskiego Stowarzyszenia Rolnictwa Zrównoważonego ASAP, poruszamy tę tematykę m.in. podczas otwartych szkoleń i spotkań z cyklu Agro Akademia – mówi Maciej Piskorski, dyrektor Departamentu Produktów Agro w Banku BGŻ BNP Paribas. 

Informacja o badaniu

Badanie przeprowadzono przez Martin & Jacob na zlecenie Banku BGŻ BNP Paribas między 14 maja a 9 czerwca 2018 roku, na losowej próbie 365 dorosłych rolników, metodą CAWI. Próba jest reprezentatywna ze względu na województwo oraz klasę wielkości areału gospodarstwa.