Łódź, ul. Piotrkowska 57
Województwo:
łódzkie
Tytuł prawny:
Współwłasność zabudowanej nieruchomości gruntowej [9273/10.000 cz.]
Numer księgi wieczystej:
LD1M/00002768/9
Nr ewidencyjny działki:
20/3 obr.S-6
Powierzchnia działki:
1.454 m2
Cena 5 750 000 PLN
Przedmiotem sprzedaży jest udział we współwłasności zabudowanej nieruchomości gruntowej - działka nr ewid. 20/3 o powierzchni 1.454 m2 zabudowana 4 budynkami - szczegóły w Opis Budynku (poniżej) oraz w Materiałach Informacyjnych.
Posesja dawniej należąca do Gustawa Lorentza. Od 1862 r., w oficynach właściciel prowadził ręczną tkalnię materiałów wełnianych. Piętrowa kamienica frontowa powstała ok. 1875 r. Pod koniec lat 70-tych XIX w. tylna część ówczesnej posesji, sięgająca do ulicy Spacerowej (dz. al. Kościuszki), została zabudowana nowymi, okazałymi obiektami przemysłowymi.
Nieruchomość posiada dostęp do infrastruktury technicznej: wodociągowej i kanalizacyjnej, centralnego ogrzewania z sieci miejskiej, elektrycznej, teletechnicznej, odgromowej.
Przeznaczenie w planie zagospodarowania przestrzennego:
Nieruchomość objęta jest miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, uchwalonym przez Radę Miejską w Łodzi – Uchwała Nr XXIX/756/16 z dnia 11 maja 2016 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla części obszaru miasta Łodzi położonej w rejonie alei Tadeusza Kościuszki i ulic: Zachodniej, Ogrodowej, Północnej, Wschodniej, Prezydenta Gabriela Narutowicza, Henryka Sienkiewicza, Juliana Tuwima i Andrzeja Struga zmienionym uchwałą Rady Miejskiej w Łodzi nr LXXIV/2230/23 z dnia 12 kwietnia 2023 r. - w sprawie uchwalenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla części obszaru miasta Łodzi położonej w rejonie alei Tadeusza Kościuszki i ulic: Zachodniej, Ogrodowej, Północnej, Wschodniej, Prezydenta Gabriela Narutowicza, Henryka Sienkiewicza, Juliana Tuwima i Andrzeja Struga. W ww. planie dz. o nr ewid. 20/3 w obrębie S-6 położona jest w jednostce urbanistycznej oznaczonej symbolem: 5.01/MW/U (tereny zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej i usługowej). Nieruchomość objęta jest ochroną konserwatorską.
Rada Miejska w Łodzi podjęła uchwałę Nr XXV/589/16 z dnia 10 lutego 2016 r. w sprawie wyznaczenia obszaru zdegradowanego i obszaru rewitalizacji miasta Łodzi, w której na podstawie art. 11 ust. 5 ustawy z dnia 9 października 2015 r. o rewitalizacji ustanowiono na rzecz Miasta prawo pierwokupu wszystkich nieruchomości znajdujących się na obszarze rewitalizacji. Rada Miejska w Łodzi uchwałą Nr XLII/1095/17 z dnia 22 lutego 2017 r. ustanowiła Specjalną Strefę Rewitalizacji. Obszar Specjalnej Strefy jest tożsamy z obszarem zdegradowanym i obszarem rewitalizacji. Nieruchomość zlokalizowana w Łodzi przy ul. Piotrkowskiej 57, oznaczona jako działka nr 20/3, położona w obrębie S-6, znajduje się na obszarze zdegradowanym, na obszarze rewitalizacji oraz na obszarze Specjalnej Strefy Rewitalizacji.
Stosownie zatem do art. 109 ust. 4a ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 roku o gospodarce nieruchomościami w związku z art. 8 ustawy z dnia 9 października 2015 r. o rewitalizacji, Gminie Miastu Łódź przysługuje prawo pierwokupu Nieruchomości.
Budynek frontowy z oficyną północną i oficyną poprzeczną objęte są gminną ewidencją zabytków, znajdują się na obszarze historycznego układu urbanistycznego „Osada Łódka” objętego gminną ewidencji zabytków oraz na obszarze układu urbanistycznego ulicy Piotrkowskiej na odcinku od pl. Wolności do al. Mickiewicza/Piłsudskiego wpisanego do rejestru zabytków nieruchomych pod numerem A/48.
Dla Nieruchomości Sąd Rejonowy dla Łodzi Śródmieścia w Łodzi, XVI Wydział Ksiąg Wieczystych prowadzi księgę wieczystą nr: LD1M/00002768/9
Dział I-O (oznaczenia nieruchomości) – województwo łódzkie, nr działki 20/3, obręb ewidencyjny 106105_9.0006 (S-6), Dzielnica Łódź Śródmieście
ul. Piotrkowska 57, sposób korzystania – nieruchomość gruntowa zabudowana - dom wielomieszkaniowy. Obszar: 1454 m2
Dział I-Sp (spis praw związanych z własnością) – brak wpisów
W dziale II znajduje się wzmianka o wniosku dotyczącym wpisania udziału Banku oraz ujawnienia odrębnych lokali
Dział II (własność) – BNP Paribas Bank Polska S.A.
Dział III (prawa, roszczenia i ograniczenia) – brak wpisów
Dział IV (hipoteka) – brak wpisu
Pełną treść księgi wieczystej należy sprawdzić na stronie internetowej https://ekw.ms.gov.pl/eukw_ogol/menu.do.
LOKAL
Zespół 3 budynków kamienicy – budynek frontowy, oficyna boczna, budynek oficyny
• powierzchnia zabudowy (kartoteka bud.): 609,00 m2 + 51m2 + 229m2
• powierzchnia użytkowa (inwentaryzacja): 2.189,87 m2
• funkcja: biurowo-usługowa
• liczba kondygnacji nadziemnych: 3k, 2k, 4k
• liczba kondygnacji podziemnych: 1
• instalacje: wod-kan, c.o., wentylacja mech., elektryczna, teletechniczna, alarmowa, dostępu.
rok budowy: 1875
oraz murowany jednokondygnacyjny budynek – stacja transformatorowa o powierzchni zabudowy 18 m2,
• powierzchnia zabudowy (kartoteka bud.): 18,00 m2
• funkcja: techniczna
• liczba kondygnacji nadziemnych: 1
• liczba kondygnacji podziemnych: 0
• instalacje: elektryczna
• rok budowy: 1994W oficynie poprzecznej znajdują się 3 samodzielne lokale mieszkalne (księgi wieczyste KW LD1M/00076951/8, LD1M/00076952/5, LD1M/00076953/2) stanowiące własność osób trzecich (osoby fizyczne).
Ponadto, dla lokalu mieszkalnego w budynku oficyny zawarta jest umowa najmu z osobą fizyczną – lokal na II piętrze o pow. 51,86 m2.Zgodnie z art.3 ust.4 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 2014 roku o charakterystyce energetycznej budynków (Dz.U.2024.101) brak jest obowiązku sporządzenia świadectwa charakterystyki energetycznej.
OTOCZENIE I SĄSIEDZTWO
Nieruchomość zlokalizowana w Łodzi, w ścisłym centrum, w zachodniej pierzei ulicy Piotrkowskiej 57, głównej ulicy handlowej miasta i jednej z najbardziej rozpoznawalnych ulic w kraju. Położona w odległości około 500m od Urzędu Miejskiego, 1 km od dworca PKP Łódź Fabryczna oraz około 1,3km od skrzyżowania Alei Mickiewicza z Aleją Kościuszki – głównymi arteriami Śródmieścia i miasta.
Sąsiedztwo nieruchomości stanowi śródmiejska zabudowa handlowo-usługowa i użyteczności publicznej oraz tereny gęstej zabudowy mieszkalnej wielorodzinnej.DOSTĘPNOŚĆ KOMUNIKACYJNA I WARUNKI PARKOWANIA
Dostęp pieszych do nieruchomości możliwy od ulicy Piotrkowskiej – „deptaka” handlowego. Dostęp pojazdów do nieruchomości jest ograniczony – ruch pojazdów ulicą Piotrkowską jest ograniczony.
W odległości około 1,3 km znajduje się skrzyżowanie Alei Mickiewicza i Alei Kościuszki – głównych arterii Śródmieścia i miasta.
Ruch pieszych i pojazdów w okolicy nieruchomości jest bardzo wysoki – ulica Piotrkowska do główna ulica handlowa miasta i jedna z najbardziej rozpoznawalnych ulic w kraju. Dostęp do posesji następuje od strony wschodniej przez bramę wjazdową na dziedziniec wewnętrzny. Przystanki komunikacji publicznej zlokalizowane są w bliskim sąsiedztwie nieruchomości, przy Alei Kościuszki.
Parkowanie pojazdów możliwe jest na terenie nieruchomości, na dziedzińcu wewnętrznym dla około 15 pojazdów. Sąsiedztwo nieruchomości objęte jest płatną strefą parkowania.