Komunikaty
Komunikaty systemowe
Wyniki konkursu „Dzień dobry sąsiada”
Dziękujemy za udział w konkursie i gratulujemy zwycięzcom!
Celem konkursu było wsparcie finansowe realizacji projektów dotyczących inicjatyw sąsiedzkich. Zadanie polegało na stworzeniu projektu w jednej z dwóch kategorii tematycznych:
- Kategoria 1: Projekty z zakresu wspierania działań na rzecz dzieci zagrożonych wykluczeniem społecznym.
- Kategoria 2: Projekty z zakresu ochrony środowiska (np. tworzenie zielonych przestrzeni publicznych) i prac porządkowych oraz remontowych.
Na Konkurs spłynęło 31 wniosków. Dziękujemy Wszystkim, którzy poświecili swój czas i wzięli udział w konkursie.
Wnioski zostały ocenione zgodnie w wymaganiami regulaminu na podstawie następujących kryteriów:
- dobór grupy społecznej zgodny z obszarem działania Fundacji (kategoria 1), lub podejmujące tematykę ekologii i działań mających na celu troskę o przestrzeń publiczna w środowiskach lokalnych (kategoria 2)
- zaangażowanie Uczestników Projektu w jego realizację,
- efektywność kosztowa (tj. ilość osób, które bezpośrednio skorzystają z realizacji projektu),
- promowanie aktywności społeczności lokalnej i zaangażowania Beneficjentów Projektu w jego realizację (pozyskiwanie partnerów, wsparcie ze strony mediów lokalnych, władz samorządowych itp.).
Komisja Konkursowa zdecydowała o przyznaniu 4 grantów w wysokości 5 000 zł (po dwa granty w każdej kategorii):
- Kategoria1:
Projekt „Uśmiech sąsiada – dzieciom odpowiada”, zgłoszony przez grupę sąsiedzką z Krzeszowa (woj. małopolskie).
Zakłada on organizację zajęć z florystyki ogrodnictwa i bukieciarstwa przez okres wakacji. Dzieci i młodzież, regularnie uczęszczające na te zajęcia zdobywać sobie będą tym samym prawo do udziału w bardziej rozrywkowej części projektu – grach, zabawach i wycieczkach. Udział w projekcie ma na celu ograniczenie bezradności dzieci i młodzieży wobec trudnych sytuacji życiowych, poprzez nabycie trwałych umiejętności oraz integrację. Projekt realizowany będzie w lipcu i sierpniu.
Projekt „Sami swoim dzieciom”, zgłoszony przez grupę sąsiedzką z Gniezna
Na jednym z gnieźnieńskich osiedli mieszkaniowych powstanie miniświetlica środowiskowa dla dzieci i młodzieży. Przez okres blisko trzech miesięcy odbywać się w niej będą zajęcia dla dzieci i młodzieży z zakresu edukacji, wspierania rozwoju pasji, sportu i rekreacji. Grupa sąsiedzka, realizująca projekt pozyskała rekordową ilość partnerów wspierających projekt – pomoc zadeklarowało kilkanaście organizacji i instytucji. - Kategoria 2:
Projekt „Optymistyczna depresja nad stawem” zgłoszony przez grupę sąsiedzką z Oleśna (woj. warmińsko-mazurskie).
Stare fotografie wsi Oleśno przedstawiają okolice stawu, jako miejsce zadbane urokliwe i chętnie odwiedzane przez mieszkańców. Dziś jest zupełnie inaczej – staw zarósł rzęsą, jego okolice chwastami, śmieciami i rdzą… Odpowiedzią na to jest inicjatywa mieszkańców, którzy chcą zająć się tym miejscem. Przez blisko trzy miesiące będą oni samodzielnie porządkować teren wokół stawu, oraz sam staw. Wynikiem ich pracy będzie park wiejski, z oczyszczonym i zarybionym stawem do rekreacji.
Projekt „Na rozdrożu” zgłoszony przez grupę sąsiedzką z Świętego w województwie kujawsko-pomorskim.
Celem projektu jest utworzenie w miejscowości parku. Przez osiem weekendów mieszkańcy będą samodzielnie porządkować niezagospodarowaną przestrzeń w środku wsi – uporządkują ziemię, zasadzą rośliny, utworzą miejsce do rekreacji i wypoczynku dla całych rodzin. Swoją inicjatywą planują zachęcić okoliczne gminy do podobnych inicjatyw – dlatego do pracy zaproszą sołtysów okolicznych wsi i radnego gminy.
Gratulujemy wszystkim zwycięzcom i życzymy powodzenia przy realizacji sąsiedzkich marzeń!
Z liderami zwycięskich projektów skontaktujemy się e-mailowo, w celu uzgodnienia niezbędnych formalności do przekazania grantów.