Najczęściej poszukiwane

 
 

Prognozy zbiorów zbóż

02/08/2017

Wstępne szacunki zbiorów zbóż w Polsce w 2017 r.

Według wstępnych szacunków GUS, opublikowanych 28 lipca br., w Polsce zbiory zbóż podstawowych z mieszankami zbożowymi wyniosą około 27,5 mln t, czyli będą o 8% wyższe niż rok temu. Jest to przed wszystkim związane z oczekiwanymi większymi plonami zbóż ozimych – według GUS o 4% .

Największy, w ujęciu procentowym, wzrost zbiorów przewidywany jest w przypadku żyta – o 27% do 2,8 mln t. Związane jest to zarówno z lepszym plonowaniem (o ponad 7%), jak i większą powierzchnią zasiewów.

Produkcja pszenicy ma wynieść 11,3 mln t, czyli o prawie 5% więcej w relacji rocznej, zaś jęczmienia 3,8 mln t, o 10% więcej. Zmniejszyć mają się natomiast zbiory pszenżyta – o 2% do około 5,0 mln t.

Niższe prognozy światowych zbiorów zbóż

W ostatnich miesiącach warunki pogodowe nie sprzyjały uprawom zbóż, w związku z czym agencje analityczne systematycznie obniżają prognozy zbiorów ziarna w sezonie 2017/18. W najnowszym raporcie Międzynarodowej Rady Zbożowej (IGC), wydanym 27 lipca br., światowa produkcja zbóż szacowana jest na poziomie 2 038 mln t, czyli o 11 mln t niższym wobec oceny z czerwca br. Jednocześnie jest to o 85 mln t (-4%) mniej niż w rekordowym pod względem produkcji sezonie 2016/17. Jeszcze w kwietniu br. bardzo wczesne prognozy mówiły o zbiorach w sezonie 2017/18 przekraczających 2 054 mln t.

Biorąc pod uwagę historycznie wysokie zapasy na początku bieżącego sezonu, wynoszące 523 mln t, czyli o prawie 9% więcej (42 mln t) niż sezon wcześniej, całkowita podaż ziarna obniży się w mniejszym stopniu niż produkcja, bo o 2% (47 mln t). Niemniej, w kwietniu br. oczekiwano, że będzie ona zaledwie o 0,8% niższa w relacji rocznej.

Jednocześnie eksperci IGC nieznacznie obniżyli szacunki dotyczące zużycia zbóż – z 2 084 mln t do 2 083 mln t. Korekcie w dół (o 2 mln t) uległo zużycie ziarna na pasze. Z kolei spożycie zwiększono o 1 mln t do 692 mln t. Naszym zdaniem, całkowite wykorzystanie zbóż w bieżącym sezonie może być równie wysokie, o ile nie wyższe, jak w sezonie ubiegłym, kiedy wyniosło 2 084 mln t. Jest to związane zarówno z rozwojem globalnej produkcji zwierzęcej, jak i przyspieszeniem tempa wzrostu gospodarczego w krajach rozwijających się, co ma pewne przełożenie również na konsumpcję zbóż.

Bilans popytowo – podażowy na światowym rynku zbóż staje się zatem bardziej napięty, ale nadal, przy tak wysokich zapasach, czynniki fundamentalne nie wskazują na duży potencjał do istotnych wzrostów cen ziarna.

Tekst pochodzi z Agro Tygodnia nr 504 (31 lipca 2017 r.)

Przeczytaj na temat prognoz zbiorów owoców i warzyw. Otwiera się w nowym oknie.

Kliknij tutaj, aby przeczytać cały Agro Tydzień. Otwiera się w nowym oknie.

Przejdź do wszystkich artykułów z Agro Tygodnia. Otwiera się w nowym oknie.