Organizacja SWIFT i przedstawiciele branży finansowej podjęli decyzję, że tradycyjny standard komunikacyjny SWIFT MT (Mesasage Type), który był wprowadzony przez organizację SWIFT w 1977 roku, zostanie zastąpiony nowym, uniwersalnym formatem XML_ISO20022, który też jest nazywany MX od formatu opartego na standardzie XML. Zmiana obejmie wszystkie międzybankowe płatności transgraniczne i raportowania bankowe, czyli wyciągi bankowe w formacie SWIFT.
Międzynarodowy standard komunikacji elektronicznej w systemach finansowych
Co to jest XML_ISO20022 (MX) i co oznacza dla Klientów
Płatności transgraniczne i płatności wysokokwotowe (HVP, High Value Payments), ostatnio podniosły swoją jakość, są szybciej przetwarzane i zautomatyzowane. Jednak komunikacja pomiędzy infrastrukturami różnych rynków finansowych, instytucji i systemów rozliczeń ciągle nie jest tak wydajna, jaka mogłaby być. Powód, to zróżnicowane standardy komunikacji finansowej, które są wykorzystywane w różnych krajach i w różnych systemach rozliczeniowych (np. w systemie SEPA, czy w naszym krajowym systemie Elixir). Rozwiązanie problemu to XML_ISO20022 (MX).
Uniwersalny format
Współpraca, precyzja i obszerne dane
Migracja do formatu wiadomości XML_ISO20022, otwiera drogę do pełnego współdziałania różnych systemów rozliczeniowych. Proces migracji jest wspierany przez uczestników systemów rozliczeń finansowych i posiada wsparcie banków centralnych poszczególnych państw. Dzięki nowemu standardowi komunikacji międzybankowej XML_ISO20022 można umieszczać w komunikatach płatniczych nieporównywalnie większą ilości danych, które dotyczą realizacji płatności. Pozwala on zastosować bardzo dużą szczegółowość danych, które obejmują każdego uczestnika łańcucha płatności (nadawcę i odbiorcę).
Bezpieczeństwo
Ustrukturyzowane i szczegółowe dane są kluczowe, aby zwiększać stopień automatyzacji i kontrolę zgodności przelewów z przepisami.
Dotyczy to przepisów o przeciwdziałaniu praniu brudnych pieniędzy (AML) oraz przyspieszaniu uznawania rachunku odbiorcy środkami finansowymi.Kogo dotyczy migracja?
Migracja ISO 20022 dotyczy przede wszystkim przestrzeni międzybankowej. Klienci nadal będą mogli zlecać i otrzymywać płatności oraz wyciągi bankowe w taki sposób jak obecnie, czyli w formatach MT. Jednak nowe formaty XML_ISO20022 będą również sukcesywnie wypierać komunikację Klient-bank-Klient, więc warto żeby Państwo, jak najszybciej, rozpoczęli przygotowania do migracji.
Pierwszy etap migracji - zakończony
Odbył się w marcu 2023 roku. Do standardu XML_ISO20022 zostały zmigrowane komunikaty płatnicze przelewów transgranicznych i wysokokwotowych, które są wykorzystywane w systemie rozliczeniowym TARGET2.
Jest to ogólnoeuropejski system rozliczeniowy w walucie EUR w czasie rzeczywistym, w którym uczestniczą europejskie banki centralne i komercyjne. Ten etap migracji dotyczył wyłącznie sfery komunikacji międzybankowej i nie miał wpływu na Klientów banków.Drugi etap – globalna migracja
Listopad 2025 r.
- Z przestrzeni międzybankowej na całym świecie, zostaną wycofane kluczowe komunikaty płatnicze MT z grupy 1 (MT102, MT103) i 2 (MT202, MT202COV).
- Zostaną one zastąpione przez nowe formaty XML_ISO20022: pacs.008 i pacs.009.
Listopad 2026 r.
- Będzie przeprowadzona migracja wyciągów bankowych MT z grupy 9 (MT942, MT940, MT950). Komunikaty te zostaną zastąpione formatami XML_ISO20022, odpowiednio camt.052 i camt.053.
- Zostanie wprowadzony obowiązek stosowania tzw. ustrukturyzowanych adresów uczestników transakcji płatniczych, którzy występują w przelewach komercyjnych. Dane identyfikacyjne i adresowe uczestników będą uporządkowane oraz bardzo szczegółowe, aby identyfikacja uczestników była jednoznaczna i bezbłędna. Zostaną wycofane nieustrukturyzowane adresy, które są stosowane obecnie.
Jak migracja jest prowadzona w Polsce
- Migracja do formatu XML_ISO20022, odbywa się równolegle w polskich systemach rozliczeń.
- W czerwcu 2025 r., zostanie przeprowadzona migracja polskiego systemu Sorbnet3. Jest to krajowy system rozliczeń międzybankowych w czasie rzeczywistym, w walucie PLN.
- W 2027 r. jest planowana migracja krajowego systemu Elixir, do standardu XML_ISO20022.
Od 2022 r. w BNP Paribas Bank Polska przygotowujemy i dostosowujemy wszystkie systemy oraz zespoły do komunikacji SWIFT, w standardzie XML_ISO20022. Posiadamy zdolność odbioru nowych formatów XML, ale do obsługi operacyjnej dokonujemy ich konwersji na dotychczasowy format MT.
Od kiedy bank będzie wysyłać komunikaty XML_ISO20022?
- W czerwcu 2025 r. zostaną przez nas wysłane do sieci SWIFT pierwsze komunikaty XML_ISO20022, w ramach migracji systemu Sorbnet3.
- Przechodzenie banku, wyłącznie na nowe formaty XML_ISO20022 w komunikacji SWIFT z zewnętrznymi systemami, będzie następowało zgodnie z zaplanowanymi przez SWIFT etapami migracji. W listopadzie 2025 r. i w listopadzie 2026 roku.
Równolegle z przygotowaniami banku do komunikacji z zewnętrznymi systemami rozliczeń prowadzimy również prace, które dostosowują lokalne systemy i aplikacje dla Klientów. Najbardziej zaawanasowane prace w naszym banku są w bankowości elektronicznej GOonline Biznes.
Co jest już gotowe?
Jest już dostępny nowy szablon raportu (wyciągu bankowego) camt.053, który jest zgodny z XML_ISO20022.
Co przygotowujemy?
- Formatkę przelewu zagranicznego i Transfer RPI (Remote Payment Initiation, czyli zdalne dysponowanie płatności).
Będziemy Państwa informowali z wyprzedzeniem, o pojawiających się zmianach.
- Formatkę przelewu zagranicznego i Transfer RPI (Remote Payment Initiation, czyli zdalne dysponowanie płatności).
Co pozostanie bez zmian?
Przyjęcie XML_ISO 20022 w przestrzeni międzybankowej nie zmieni sposobu komunikacji Klient-bank-Klient w BNP Paribas Bank Polska. Jeśli komunikują się Państwo z bankiem w formacie MT, np. w celu inicjowania płatności do realizacji przez bank (MT 101) i/ lub raportowania (wyciągi bankowe MT 940), po zakończeniu migracji na XML_ISO20022, będą mogli Państwo to robić w taki sam sposób.
W bankowości elektronicznej będą Państwo mieli nadal dostęp do „starych” formatów wyciągów MT940. Formatki przelewów do rozliczenia w systemach zewnętrznych, które komunikują się wyłącznie w standardzie XML_ISO20022, będą umożliwiały Państwu złożenie dyspozycji płatniczej w taki sam sposób, jak przed migracją. Nie ulegnie zmianie wypełnienie formatki przelewu w zakresie danych oraz informacji obowiązkowych, mimo znacznie zwiększonej pojemności i zawartości pól komunikatów XML_ISO20022.
Po wprowadzeniu w listopadzie 2026 r. obowiązku stosowania tzw. "ustrukturyzowanych adresów uczestników transakcji płatniczych" będziemy jedynie prosić o bardziej szczegółowe dane, które dotyczą odbiorców Państwa przelewów.
Jaki jest główny cel migracji na nowy standard?
Wyeliminowanie problemów, które występują dziś m.in. z powodu różnic w standardach komunikacji finansowej. Brakuje Państwu również miejsca w formatach MT na umieszczenie informacji, które są obowiązkowe i wynikają z wymogów prawnych, np. adres ustrukturyzowany odbiorcy.
Jak czerpać korzyści z nowego standardu?
Należy założyć, że instytucje finansowe i płatnicze (PSP, Payment Service Providers) dość szybko zaczną wykorzystywać, wyłącznie nowe standardy XML_ISO20022. Dlatego, aby czerpać korzyści z tych wzbogaconych danych komunikacyjnych w obrocie płatniczym, trzeba jak najszybciej dostosować swoje systemy i przeprowadzić migrację na nowe standardy.
Warto aby Państwo zapoznali się ze szczegółami nowych standardów XML_ISO20022 i zwrócili uwagę na strukturę komunikatów, które w pierwszej kolejności mogą znaleźć się w obsłudze po Waszej stronie.
Następnie należy przygotować plan migracji, który będzie odpowiedni dla Państwa potrzeb i oczekiwań oraz uwzględnieni fazy testów.
Podczas planowania migracji trzeba podjąć decyzję, jaką wybieracie Państwo formułę przystąpienia.- Czy będzie to „big bang”, czyli jednorazowe wdrożenie wszystkich niezbędnych zmian w Państwa systemach i jednorazowe przejście na XML_ISO20022, w celu inicjowania płatności i otrzymywania wyciągów.
- Alternatywą może być wprowadzenie tylko niezbędnych zmian w Państwa infrastrukturze, tj. dostosowanie w zakresie otrzymywania wyciągów camt.053 (camt.052), czyli odpowiedników komunikatów MT94x. Na późniejszym etapie, można rozpocząć wysyłanie instrukcji płatniczych przy użyciu pain.001 (które w przyszłości zastąpią MT101).
WażneNiezależnie od przyjętego przez Państwa harmonogramu, deklarujemy ścisłą współpracę w całym okresie transformacji. Chcemy mieć pewność, że Państwa systemy są dobrze przygotowane do migracji na XML_ISO20022.
Migracja do formatów XML_ISO20022 już się rozpoczęła i nie zostanie wstrzymana, ani odwołana. Mogą zostać przesunięte terminy wdrożenia dla poszczególnych typów komunikatów lub może być zmieniona data migracji wybranych systemów. Jednak zastąpienie standardów MT przez XML_ISO20022, odbędzie się z całą pewnością. Ponieważ jest to potrzeba, która wynika z zachodzących obecnie zmian w rozliczeniach finansowych.
Zachęcamy, aby zapoznali się Państwo z materiałami, które są dostępne w sekcji dotyczącej nowych formatów.
Ważne
Prosimy, aby bardzo poważnie potraktowali Państwo swój plan migracji. Musi on być ułożony zgodnie z harmonogramem ogólnym, ale również w sposób zgodny z Państwa potrzebami i oczekiwaniami.
Prosimy o zapoznanie się ze standardami komunikatów SWIFT w dotychczasowym formacie MT oraz zastępującymi je standardami XML_ISO20022, które są dostępne w dokumentacji i na stronie internetowej Organizacji SWIFT (źródło: www.swift.com - dostęp po zalogowaniu):
MT1xx vs pacs.008 i pain.001pacs008_CBPRPlus-pacs_008_001_08_FIToFICustomerCreditTransfer_20241213_0811
pain001_CBPRplus-pain_001_09_CustomerCreditTransferInitiation_20241213_0956
MT2xx vs pacs.009 i pacs.009COVpacs009_CBPRPlus-pacs_009_001_08_ADV_FinancialInstitutionCreditTransfer_20241213_0956
pacs009cov_CBPRPlus-pacs_009_001_08_COV_FinancialInstitutionCreditTransfer_20241213_0956
MT9xx vs camt.052 i camt.053camt052_CBPRPlus-camt_052_001_08_BankToCustomerAccountReport_20241213_0956
camt053_CBPRPlus-camt_053_001_08_BankToCustomerStatement_20241213_0956
Pierwszy etap migracji - zakończony
Odbył się w marcu 2023 roku. Do standardu XML_ISO20022 zostały zmigrowane komunikaty płatnicze przelewów transgranicznych i wysokokwotowych, które są wykorzystywane w systemie rozliczeniowym TARGET2.
Jest to ogólnoeuropejski system rozliczeniowy w walucie EUR w czasie rzeczywistym, w którym uczestniczą europejskie banki centralne i komercyjne. Ten etap migracji dotyczył wyłącznie sfery komunikacji międzybankowej i nie miał wpływu na Klientów banków.Drugi etap – globalna migracja
Listopad 2025 r.
- Z przestrzeni międzybankowej na całym świecie, zostaną wycofane kluczowe komunikaty płatnicze MT z grupy 1 (MT102, MT103) i 2 (MT202, MT202COV).
- Zostaną one zastąpione przez nowe formaty XML_ISO20022: pacs.008 i pacs.009.
Listopad 2026 r.
- Będzie przeprowadzona migracja wyciągów bankowych MT z grupy 9 (MT942, MT940, MT950). Komunikaty te zostaną zastąpione formatami XML_ISO20022, odpowiednio camt.052 i camt.053.
- Zostanie wprowadzony obowiązek stosowania tzw. ustrukturyzowanych adresów uczestników transakcji płatniczych, którzy występują w przelewach komercyjnych. Dane identyfikacyjne i adresowe uczestników będą uporządkowane oraz bardzo szczegółowe, aby identyfikacja uczestników była jednoznaczna i bezbłędna. Zostaną wycofane nieustrukturyzowane adresy, które są stosowane obecnie.
Jak migracja jest prowadzona w Polsce
- Migracja do formatu XML_ISO20022, odbywa się równolegle w polskich systemach rozliczeń.
- W czerwcu 2025 r., zostanie przeprowadzona migracja polskiego systemu Sorbnet3. Jest to krajowy system rozliczeń międzybankowych w czasie rzeczywistym, w walucie PLN.
- W 2027 r. jest planowana migracja krajowego systemu Elixir, do standardu XML_ISO20022.
Od 2022 r. w BNP Paribas Bank Polska przygotowujemy i dostosowujemy wszystkie systemy oraz zespoły do komunikacji SWIFT, w standardzie XML_ISO20022. Posiadamy zdolność odbioru nowych formatów XML, ale do obsługi operacyjnej dokonujemy ich konwersji na dotychczasowy format MT.
Od kiedy bank będzie wysyłać komunikaty XML_ISO20022?
- W czerwcu 2025 r. zostaną przez nas wysłane do sieci SWIFT pierwsze komunikaty XML_ISO20022, w ramach migracji systemu Sorbnet3.
- Przechodzenie banku, wyłącznie na nowe formaty XML_ISO20022 w komunikacji SWIFT z zewnętrznymi systemami, będzie następowało zgodnie z zaplanowanymi przez SWIFT etapami migracji. W listopadzie 2025 r. i w listopadzie 2026 roku.
Równolegle z przygotowaniami banku do komunikacji z zewnętrznymi systemami rozliczeń prowadzimy również prace, które dostosowują lokalne systemy i aplikacje dla Klientów. Najbardziej zaawanasowane prace w naszym banku są w bankowości elektronicznej GOonline Biznes.
Co jest już gotowe?
Jest już dostępny nowy szablon raportu (wyciągu bankowego) camt.053, który jest zgodny z XML_ISO20022.
Co przygotowujemy?
- Formatkę przelewu zagranicznego i Transfer RPI (Remote Payment Initiation, czyli zdalne dysponowanie płatności).
Będziemy Państwa informowali z wyprzedzeniem, o pojawiających się zmianach.
- Formatkę przelewu zagranicznego i Transfer RPI (Remote Payment Initiation, czyli zdalne dysponowanie płatności).
Co pozostanie bez zmian?
Przyjęcie XML_ISO 20022 w przestrzeni międzybankowej nie zmieni sposobu komunikacji Klient-bank-Klient w BNP Paribas Bank Polska. Jeśli komunikują się Państwo z bankiem w formacie MT, np. w celu inicjowania płatności do realizacji przez bank (MT 101) i/ lub raportowania (wyciągi bankowe MT 940), po zakończeniu migracji na XML_ISO20022, będą mogli Państwo to robić w taki sam sposób.
W bankowości elektronicznej będą Państwo mieli nadal dostęp do „starych” formatów wyciągów MT940. Formatki przelewów do rozliczenia w systemach zewnętrznych, które komunikują się wyłącznie w standardzie XML_ISO20022, będą umożliwiały Państwu złożenie dyspozycji płatniczej w taki sam sposób, jak przed migracją. Nie ulegnie zmianie wypełnienie formatki przelewu w zakresie danych oraz informacji obowiązkowych, mimo znacznie zwiększonej pojemności i zawartości pól komunikatów XML_ISO20022.
Po wprowadzeniu w listopadzie 2026 r. obowiązku stosowania tzw. „ustrukturyzowanych adresów uczestników transakcji płatniczych” będziemy jedynie prosić o bardziej szczegółowe dane, które dotyczą odbiorców Państwa przelewów.
Jaki jest główny cel migracji na nowy standard?
Wyeliminowanie problemów, które występują dziś m.in. z powodu różnic w standardach komunikacji finansowej. Brakuje Państwu również miejsca w formatach MT na umieszczenie informacji, które są obowiązkowe i wynikają z wymogów prawnych, np. adres ustrukturyzowany odbiorcy.
Jak czerpać korzyści z nowego standardu?
Należy założyć, że instytucje finansowe i płatnicze (PSP, Payment Service Providers) dość szybko zaczną wykorzystywać, wyłącznie nowe standardy XML_ISO20022. Dlatego, aby czerpać korzyści z tych wzbogaconych danych komunikacyjnych w obrocie płatniczym, trzeba jak najszybciej dostosować swoje systemy i przeprowadzić migrację na nowe standardy.
Warto aby Państwo zapoznali się ze szczegółami nowych standardów XML_ISO20022 i zwrócili uwagę na strukturę komunikatów, które w pierwszej kolejności mogą znaleźć się w obsłudze po Waszej stronie.
Następnie należy przygotować plan migracji, który będzie odpowiedni dla Państwa potrzeb i oczekiwań oraz uwzględnieni fazy testów.
Podczas planowania migracji trzeba podjąć decyzję, jaką wybieracie Państwo formułę przystąpienia.- Czy będzie to „big bang”, czyli jednorazowe wdrożenie wszystkich niezbędnych zmian w Państwa systemach i jednorazowe przejście na XML_ISO20022, w celu inicjowania płatności i otrzymywania wyciągów.
- Alternatywą może być wprowadzenie tylko niezbędnych zmian w Państwa infrastrukturze, tj. dostosowanie w zakresie otrzymywania wyciągów camt.053 (camt.052), czyli odpowiedników komunikatów MT94x. Na późniejszym etapie, można rozpocząć wysyłanie instrukcji płatniczych przy użyciu pain.001 (które w przyszłości zastąpią MT101).
WażneNiezależnie od przyjętego przez Państwa harmonogramu, deklarujemy ścisłą współpracę w całym okresie transformacji. Chcemy mieć pewność, że Państwa systemy są dobrze przygotowane do migracji na XML_ISO20022.
Migracja do formatów XML_ISO20022 już się rozpoczęła i nie zostanie wstrzymana, ani odwołana. Mogą zostać przesunięte terminy wdrożenia dla poszczególnych typów komunikatów lub może być zmieniona data migracji wybranych systemów. Jednak zastąpienie standardów MT przez XML_ISO20022, odbędzie się z całą pewnością. Ponieważ jest to potrzeba, która wynika z zachodzących obecnie zmian w rozliczeniach finansowych.
Zachęcamy, aby zapoznali się Państwo z materiałami, które są dostępne w sekcji dotyczącej nowych formatów.
Ważne
Prosimy, aby bardzo poważnie potraktowali Państwo swój plan migracji. Musi on być ułożony zgodnie z harmonogramem ogólnym, ale również w sposób zgodny z Państwa potrzebami i oczekiwaniami.
Prosimy o zapoznanie się ze standardami komunikatów SWIFT w dotychczasowym formacie MT oraz zastępującymi je standardami XML_ISO20022, które są dostępne w dokumentacji i na stronie internetowej Organizacji SWIFT (źródło: www.swift.com - dostęp po zalogowaniu):
MT1xx vs pacs.008 i pain.001pacs008_CBPRPlus-pacs_008_001_08_FIToFICustomerCreditTransfer_20241213_0811
pain001_CBPRplus-pain_001_09_CustomerCreditTransferInitiation_20241213_0956
MT2xx vs pacs.009 i pacs.009COVpacs009_CBPRPlus-pacs_009_001_08_ADV_FinancialInstitutionCreditTransfer_20241213_0956
pacs009cov_CBPRPlus-pacs_009_001_08_COV_FinancialInstitutionCreditTransfer_20241213_0956
MT9xx vs camt.052 i camt.053camt052_CBPRPlus-camt_052_001_08_BankToCustomerAccountReport_20241213_0956
camt053_CBPRPlus-camt_053_001_08_BankToCustomerStatement_20241213_0956
Zadzwoń do Customer Service
22 548 29 26 - dla Przedsiębiorstw
22 548 29 30 - dla Korporacji
22 130 06 00 - dla dużych Korporacji i Klientów Międzynarodowych
Infolinia jest czynna:
- w dni robocze od 8:00 do 17:00
Koszt połączenia wg stawki operatora
Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie reklamowy i informacyjny oraz nie stanowi oferty w rozumieniu Kodeksu Cywilnego.